Ostrów: Obawy uczniów - rozmowa z maturzystką z I LO w Ostrowie

  • 25.03.2020, 06:41
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Obawy uczniów - rozmowa z maturzystką z I LO w Ostrowie
Rząd ogłosił, że wszystkie szkoły będą zamknięte do Wielkanocy. Do tej pory nauka ma się odbywać w trybie zdalnym.

Przeprowadziliśmy rozmowę z jedną z maturzystek z I Liceum w Ostrowie, aby sprawdzić, jak uczniowie odnajdują się w nowej sytuacji.  
*Jako maturzystka, jakie masz odczucia względem obecnej sytuacji uczniów?
-Uważam, że maturzyści są w dość komfortowej sytuacji, ponieważ na tą chwilę powinni mieć już przerobiony praktycznie cały materiał. W mojej klasie, jeszcze przed zamknięciem szkół, na lekcjach odbywały się tylko powtórki przerobionego już materiału. Dlatego nauka w domu, dla mnie, nie stanowi problemu. Na pewno w dość trudnej i stresującej sytuacji są uczniowie, którzy mają zagrożenie z jakiegoś przedmiotu. Rok szkolny dla maturzystów kończy się 24 kwietnia, więc po powrocie do szkoły zostanie niewiele lekcji, a przed zakończeniem roku muszą zostać wystawione oceny. W mojej szkole jeszcze nie poinformowano, jakie kroki zostaną podjęte w takiej sytuacji, ale na pewno znajdzie się jakieś rozwiązanie. Nie ma sensu panikować.

*Jak przebiega nauczanie zdalne w Twojej klasie i jak się, według Ciebie, sprawdza?
-Nauczyciele starają się z nami komunikować przez internet. Przykładowo moja wychowawczyni założyła z nami grupę na Facebooku i na bieżąco wysyła nam różne zadania, informuje nas co moglibyśmy przeczytać, obejrzeć itp.. Wysyła nam również potrzebne notatki, tak samo jak inni nauczyciele. Zamieszczane są też liczne komunikaty na dzienniku elektronicznym. Wysyłają nam to, czego nie zdążyli przekazać w szkole. To są w zasadzie same powtórki, ale dobrze je przerobić. Według mnie nauczanie zdalne jest dobrym rozwiązaniem, ale nie daje mi to motywacji. Jestem trochę rozleniwiona przez tę kwarantannę i ciężko mi się zebrać do nauki, ale się staram. W najtrudniejszej  sytuacji są uczniowie, którzy muszą przerabiać całkiem nowy materiał. To nie jest łatwe, bez pomocy nauczyciela. Zawsze można się o coś poradzić nauczyciela telefonicznie lub internetowo, ale to nie to samo, co w szkole.

*Czy masz jakieś obawy względem matury?
-Uważam, że osoby, które wybrały już sobie kierunek, na który chcą iść i konkretną uczelnię, mogą mieć problematyczną sytuację, jeśli matury zostaną przesunięte. To nie jest problem tylko dla maturzystów, ale również dla pracowników uczelni, bo będą musieli inaczej zorganizować rekrutację, przedłużyć terminy  składania podań. Ja się raczej nie obawiam, bo po maturze chcę zrobić sobie przerwę od nauki i iść na studia dopiero za rok. Jednak nie ukrywam, że wolałabym, żeby matury odbyły się w terminie, bo chciałabym mieć to już za sobą. Nawet gdyby matury zostały przesunięte, to wątpię, by przesunięto je o dłużej, niż o około miesiąc.  A to raczej nie będzie stanowiło aż tak dużego problemu, w związku  z rekrutacją. Moi znajomi, którzy chcą iść na studia jeszcze w tym roku, trochę się stresują, ale wszyscy staramy się zachować spokój. Na pewno znajdzie się rozsądne rozwiązanie, a rząd zapewni uczniom komfort.

*Czy uczniowie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, stosują się do odgórnych zaleceń? 
-Myślę, że to zależy od osoby. Jeżeli ktoś jest odpowiedzialny, to nie będzie teraz wychodzić ze znajomymi, brać udziału w imprezach itp.. To nie są ferie, tylko czas, w którym trzeba na siebie uważać, żeby jak najszybciej pozbyć się tej sytuacji. Licealiści to już prawie dorośli ludzie, więc powinni do tego podchodzić w dorosły sposób. Wśród moich znajomych nie ma chyba ani jednej osoby, która  lekceważyłaby te zalecenia. Wszyscy siedzą w domach, komunikujemy się ze sobą przez portale społecznościowe. 

WIKI

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe