Ostrów: Ostrowska propozycja do rządowej Tarczy Antykryzysowej

  • 23.03.2020, 13:50 (aktualizacja 23.03.2020, 14:01)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrowska propozycja do rządowej Tarczy Antykryzysowej
Inicjatywę szybkich zmian w prawie, które umożliwią aptekom udzielanie zniżek i ulg na leki seniorom i rodzinom wielodzietnym w ramach samorządowych programów społecznych przekazał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz właściwym ministrom ostrowski radny Mateusz Nycek. Ta samorządowa propozycja do przygotowywanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej to konsekwencja Apelu, jaki w tej sprawie wystosowała wcześniej prezydent Ostrowa Beata Klimek.


- Obecna nadzwyczajna sytuacja to dobry czas na realizację mojego samorządowego apelu sprzed roku. W Ostrowie Wielkopolskim mamy apteki, które chcą udzielać zniżek i ulg seniorom i rodzinom wielodzietnym, a jako miejski samorząd jesteśmy gotowi do takiego działania w ramach Ostrowskiej Karty Seniora i Ostrowskiej Karty Rodziny 3+ - wskazuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
 

Aktualnie obowiązujący stan prawny, konkretnie art. 94a Prawa farmaceutycznego i rygorystycznie interpretowany zakaz reklamy aptek, nie daje jednak aptekom i samorządom możliwości takiej współpracy. W samym Ostrowie Wielkopolskim były już przypadki, że apteki, które przystąpiły do lokalnych programów społecznych po interwencji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego musiały się z niego wycofać.

Ostrowska inicjatywa dotyczy takiej zmiany krajowego prawa, aby umożliwić aptekom udzielanie zniżek i ulg na leki i produkty prozdrowotne posiadaczom lokalnych kart seniora i kart rodziny 3+.

 

- To ten czas, gdy warto wspomóc seniorów i rodziny wielodzietne preferencjami w aptekach. Tym bardziej, że lokalne samorządy i apteki są chętne do takiego współdziałania. Taka współpraca jest teraz jeszcze bardziej potrzebna – podkreśla radny miejski Mateusz Nycek, współtwórca Ostrowskiej Karty Seniora i Ostrowskiej Karty Rodziny 3+.

 

Samorządowa merytoryczna propozycja do ogólnopolskiej Tarczy Antykryzysowej - wraz z konkretnym zapisem wymagającego zmiany przepisu prawa - została przekazana premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrom Rozwoju, Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Zdrowia.

 

- Co istotne, nasza ostrowska inicjatywa nie powoduje żadnych kosztów dla finansów budżetu państwa, a jedynie poprzez zmianę przepisów prawa krajowego – udrażnia pole i otwiera możliwość twórczej lokalnej współpracy samorządów i aptek, z korzyścią dla seniorów i rodzin wielodzietnych – zaznacza prezydent Beata Klimek.
 

- Wyrażam nadzieję, że mimo nadzwyczajnego dla władz każdego szczebla okresu, ostrowska samorządowa propozycja stanie się pozytywną i ważną cegiełką ogólnopolskiej Tarczy Antykryzysowej – podsumowuje radny Mateusz Nycek.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe