Powiat Ostrowski: Powiat w stanie podwyższonej gotowości

  • 12.03.2020, 13:55 (aktualizacja 13.03.2020, 12:58)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Powiat w stanie podwyższonej gotowości
Na terenie Powiatu Ostrowskiego nie wykryto osób zarażonych korona wirusem (na dzień 12 marca).

Testy wykonane dla kilku podejrzanych osób przyniosły wynik negatywny. 
– Sytuacja jest stabilna, ale nie możemy mówić o żadnej zielonej wyspie, co mogłoby niepotrzebnie uspokajać. Jesteśmy w stanie niebezpieczeństwa, stanie który wymaga ostrożności i przestrzegania przepisów sanitarnych – mówi Andrzej Biliński Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
12 marca 2020 odbył się w Starostwie Powiatowym w Ostrowie cykliczny briefing dotyczący oceny bieżącej sytuacji epidemiologicznej.
 – Wprowadziliśmy tę zasadę komunikowania się ze społeczeństwem po to, by sukcesywnie przekazywać rzetelne informacje w tej sprawie – powiedział starosta Paweł Rajski.
Do tej pory na terenie powiatu wykonano kilka testów na obecność korona wirusa, bo tyle osób było podejrzanych. Trzy osoby objęte są także kwarantanną domową. 
– Około 60 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym. To są osoby zdrowe, które przebywały w rejonach, w których notuje się przypadki zachorowań, ale nie przebywały strefach „zero’’ gdzie wykryto szczególnie dużo przypadków zakażeń wirusem. Te osoby pozostają w domach same kontrolują swój stan zdrowia, temperaturę i przekazują dane telefonicznie. Nie ma potrzeby, aby zgłaszały się osobiście– powiedział Andrzej Biliński.

Dziennie kilkaset osób korzysta z infolinii ostrowskiego sanepidu oraz telefonu alarmowego. Służby sanitarne mają świadomość, że należy spodziewać się kolejnych zachorowań, jednak przestrzeganie reżimów sanitarnych daje szansę przerwania łańcucha zakażeń.
- Proszę mieszkańców o odpowiedzialność. Szczególnie zwracam się z prośbą do rodziców uczniów, aby wpłynęli na dzieci, by te nie zlekceważyły zaleceń i rzeczywiście pozostały w domach. Nie powtórzmy błędu innych krajów, w których po odwołaniu zajęć ludzie wykorzystali ten czas na publiczne spotkania towarzyskie. Ograniczmy także do niezbędnego minimum kontakty urzędowe w naszym starostwie oraz innych placówkach– mówił starosta. 
Kolejne działania podejmuje także ostrowski szpital. Mimo, że nie przebywa żadna osoba zarażona korona wirusem wprowadza ograniczenia w dostępnie osób postronnych.
 – Obowiązuje zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach, ale wprowadziliśmy także ograniczanie poruszania się innych osób. Dotyczy to osób, które przychodziły na informacje, do laboratorium oraz zakładu rehabilitacji i diagnostyki obrazowej. Odwołujemy planowe hospitalizacje oraz porody rodzinne – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.
 Podkreślił także, że szpital boryka się z problemami w dostępności do środków ochrony osobistej. Zapas, którym dysponuje placówka wystarczy na kilka dni.
Mimo przyznanej przez Wojewodę Wielkopolskiego dotacji celowej są ogromne problemy z zakupem niezbędnych urządzeń i materiałów.
 – Otrzymaliśmy informację o przyznaniu dotacji w wysokości ok. 600 tys. zł od wojewody na zakup sprzętu do dezynfekcji i sprzętu medycznego m.in. respiratorów, kardiomonitorów i pomp infuzyjnych. Z jednej strony to dobra informacja. Ale z drugiej nie jesteśmy w stanie tej dotacji na razie spożytkować, bo nic nie można kupić – powiedział Paweł Rajski.
- Robimy wszystko, aby uzupełnić i dokupić niezbędny sprzęt. Wystąpiliśmy m.in. do Agencji Rezerw Materiałowych, do firm z którymi współpracujemy. Od wszystkich otrzymujemy informację, że stany magazynowe wynoszą zero. Pozostaje nam monitować i czekać – powiedział dyrektor Bierła.
Jak podkreślano podczas spotkania z dziennikarzami słuszną decyzją było zawieszenie zajęć szkolnych. Nie oznacza to jednak wakacji dla uczniów.
– Uczniowie zostali poinformowani, że nauczyciele wykorzystując środki typu: Internet, WhatsApp, Instagram szkolny, Facebook szkolny, a także dziennik elektroniczny będą się z nimi kontaktować. Nauczyciele przygotują dla nich różnego rodzaju zadania, aby mogli je w swoich domach wykonywać. Ten czas nie jest czasem wakacji, dlatego uczniowie pozostają w gotowości do nauki, a nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. Poprosiłam swoich nauczycieli, aby wykorzystywali e-podręczniki, aby w ten sposób zadawali uczniom zadania do wykonania i rozliczali ich z wykonania również ta drogą. Jest to absolutnie możliwe. W dzienniku elektronicznym mamy dostęp do wszystkich rodziców, do uczniów i nauczycieli, a dzięki czemu nasze informacje docierają do wszystkich bardzo szybko – powiedziała Maria Tomalak dyrektor III LO.
Powiat Ostrowski przygotowuje się także na ewentualność pojawienia się większej grupy osób objętych kwarantanną.
 -Starosta podjął decyzję, że ze środków powiatu przygotowany zostanie obiekt na potrzeby kwarantanny osób, które odbywać ją będą poza domem. Wyposażony zostanie w kilkadziesiąt miejsc noclegowych wraz z wyposażeniem. Mieścić się będzie w internacie szkolnym w Przygodzicach. Jest to budynek wolnostojący, w którym łatwo można zorganizować ochronę oraz aprowizację. Gotowość osiągnie w ciągu kilku dni - powiedział Jerzy Garczarek kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego ostrowskiego starostwa.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe