Ostrów: Miasto przeciwko koronawirusowi

  • 12.03.2020, 07:26 (aktualizacja 13.03.2020, 12:58)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Miasto  przeciwko koronawirusowi
Władze Ostrowa przedstawiły aktualne informacje o miejskich działaniach i zaleceniach dla mieszkańców, w związku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zgodnie z decyzją ustanowioną przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, od poniedziałku 16 marca, wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki zostaną zamknięte na okres 2 tygodni. Wstrzymano wszystkie  grupowe wyjścia i wyjazdy uczniów na imprezy kulturalne, zawody sportowe, wymiany międzynarodowe, a także naukę pływania. 
Prezydent Ostrowa Beata Klimek apeluje, by młodzież ograniczyła wyjścia z domów i kontakty w dużych grupach osób.
-Trzeba zachować się rozsądnie i odpowiedzialnie, unikać miejsc dużych skupisk, gdzie łatwiej o zarażenie. Te 2 tygodnie przerwy w szkole, to nie są wakacje. To bardzo szczególny czas, który wymaga od nas pełnej odpowiedzialności - mówiła prezydent Ostrowa. 
W tym roku nie będzie organizowany Jarmark Wielkanocny, odwołano również festiwal ,,Wszyscy Śpiewamy na Rockowo", Majostaszki oraz  imprezy sportowe, m.in. 23. Memoriał Rifa Saitgarijewa. Mecze koszykówki będą się odbywać bez publiczności. Władze miasta przedstawiły również rekomendacje dla organizatorów zewnętrznych, aby w tym czasie nie organizować dodatkowych turniejów sportowych, teatrów, kabaretów, koncertów itd. Zamknięto także ostrowskie lodowisko, nie odbędzie się również gala wręczenia miejskiego becikowego. Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrowskie Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna również zostają zamknięte na okres 2 tygodni. 
-Nie chcemy jako miasto tworzyć kolejnych eventów, które będą służyły gromadzeniu się dodatkowych grup mieszkańców - mówiła Beata Klimek. 
Działalność wstrzymał również ostrowski Klub Seniora oraz Dzienny Dom Senior - Wigor przy ul. Limanowskiego. Dla podopiecznych Domu Senior-Wigor od poniedziałku będą dostarczane  posiłki do domów, przez pracowników domu oraz straż miejską.
Prezydent Ostrowa apelowała do mieszkańców, aby otoczyli seniorów opieką i wsparciem, poprzez pomaganie im w najpilniejszych czynnościach, takich jak np. zrobienie zakupów. Osoby starsze są najbardziej narażone  na zarażenie wirusem, dlatego w najbliższych dniach powinni ograniczyć swoją aktywność. 
Urząd Miejski i podległe mu instytucje odwołują wszystkie zaplanowane szkolenia dla pracowników, osiedlowe spotkania z mieszkańcami. Delegacje będą organizowane tylko w sytuacjach szczególnych, zawieszone zostają więc wszystkie zaplanowane wyjazdy. Stan zdrowia pracowników samorządowych jest po obserwacją. Monitorowani są również członkowie ich rodzin, którzy są chorzy albo wrócili z krajów, gdzie koronawirus występował. 
Zwrócono także uwagę, że mieszkańcy będą mogli załatwiać wiele spraw w Referacie Mieszkańców, ale powinni ograniczyć poruszanie się po całym urzędzie. W budynku będzie się odbywać regularnie czyszczenie poręczy oraz klamek, dostępne są dozowniki z środkami dezynfekującymi. Dezynfekcja odbywa się również w pozostałych instytucjach miejskich oraz w autobusach. Placówki komunalne działają w warunkach podwyższonego rygoru sanitarnego. Czyszczone są również panele na parkomatach. 

Małgorzata Jezierska z ostrowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podała do informacji, że obecnie nie ma żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa w powiecie ostrowskim. 4 osoby z powiatu są hospitalizowane na oddziale zakaźnym w Kaliszu, 60 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym, a 3 osoby są objęte kwarantanną. 
-Sytuacja jest pod kontrolą - zapewnia Małgorzata Jezierska. 
Wiki

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe