Aglomeracja: I Posiedzenie Aglomeracyjnej Rady Seniorów

  • 06.03.2020, 11:16
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: I Posiedzenie Aglomeracyjnej Rady Seniorów
Krystyna Sikora i Józef Kozan reprezentują Ostrowską Radę Seniorów w nowo powołanej Aglomeracyjnej Radzie Seniorów. Na posiedzeniu zaprezentowane zostały założenia „Polityki Senioralnej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej na lata 2020-2027”.

Rada Seniorów to społecznicy, osoby związane z organizacjami senioralnymi, pracujące dla osób starszych i z nimi. Łącznie jest to grono 15 osób z kilkunastu samorządów, z wszystkich 3 powiatów i dwóch największym miast Aglomeracji. 
– To pierwsza w Polsce tego typu Rada o tak dużym zasięgu. Trzeba pamiętać, że to reprezentanci 24 samorządów SAKO, różnych środowisk, bo są to gminy miejskie i wiejskie. Koordynacja współpracy tylu samorządów w tak ważnej społecznie sprawia czyni nas pionierem w tej materii w skali kraju – ocenia Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Rada jest organem konsultacyjnym, doradczym, opiniotwórczym, ale przede wszystkim inicjującym działania na rzecz Seniorów. Ważnym jej zadaniem będzie budowanie więzi międzypokoleniowej. Tak, by Seniorzy mogli swoim doświadczeniem wspierać młodych, a ci odpłacać się swoim zaangażowaniem i energią w przeprowadzaniu wspólnych inicjatyw.
Na I Posiedzeniu Rady zaprezentowano też wypracowaną   „Polityki Senioralnej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej na lata 2020-2027”. Taki dokument, który określa w jakim kierunku powinny rozwijać się usługi publiczne, naszą wspólną przestrzeń czy ofertę medyczną jest potrzebny już dzisiaj, a w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej istotny.
Zgodnie z prognozą GUS grupą wiekową, której udział w populacji w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wzrośnie najbardziej są osoby w wieku 65+. W 2027 roku w stosunku do 2017 liczba osób w wieku 65+ wzrośnie aż o 64 procent!
Długość życia wydłuża się, a seniorzy coraz częściej są aktywni fizycznie i społecznie. Dlatego otaczający ich świat, samorządy, które odpowiedzialne są za usługi publiczne i jakość życia muszą brać pod uwagę potrzeby tej największej w społeczeństwie grupie społecznej.
Polityka Senioralna, którą zaprezentowano jest wyznacznikiem podejmowania inwestycji i przedsięwzięć właśnie dla seniorów. Jej główne założenie to poprawa jakości życia takich osób, a ten cel można osiągnąć realizując poniższe cele: poprawa infrastruktury przyjaznej i bezpiecznej dla osób starszych, w tym dążenie do rozwoju przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej oraz małej architektury dostosowanej do potrzeb osób starszych; poprawa komunikacji publicznej i mobilności poprzez stworzenie katalogu ulg i zniżek dla Seniorów poprawiających i zwiększających dostępność oraz włączenie się do życia społecznego, kulturalnego i sportowego; rozwój instytucjonalnych form opieki nad osobami starszymi, w tym zwiększenie liczby miejsc opieki stałej i dziennej.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe