Premiera „Kronik literackich prowincji”

  • 01.02.2017, 11:27 (aktualizacja 10.02.2017, 15:12)
  • Admin Admin
Premiera „Kronik literackich prowincji”
W Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, 25 stycznia, odbyła się premiera książki autorstwa Witolda Banacha „Kroniki literackie prowincji”. Książka ukazała się w 40–lecie pracy twórczej autora. Publikację zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Kroniki literackie prowincji” są rodzajem punktowej historii literatury, odnotowującej zdarzenia, sytuacje, obrazki, epizody o rozmaitym ciężarze gatunkowym, omawiane w piśmiennictwie historycznym lub historycznoliterackim, lub też zupełnie nieznane, oparte na dokumentach lub na wyobraźni autora, prawdziwe lub apokryficzne. Ich wspólną cechą jest usytuowanie w Ostrowie Wielkopolskim lub w okolicach miasta. To tu zbiegają się lub stąd biorą początek szlaki, które – rzecz jasna – obejmują Wielkopolskę, Polskę, Europę, zwłaszcza Niemcy, Włochy i Austrię, a bywa, że sięgają dalej – do Ameryki czy Afryki Południowej. Gdyż stąd wywodzili się lub tutaj zatrzymali – na moment lub na dłużej – twórcy, co najmniej nietuzinkowi, a niekiedy – za przykład niech posłuży John M. Coetzee - wielcy. Jak recenzuje prof. dr hab. Piotr Śliwiński, książka jest opisem przypadków niepochłoniętych przez rutynę prowincji, ludzkich losów, determinacji czy uzdolnień, które zdają się czasami reprezentatywne dla swoich czasów, a czasami narzucają im własne warunki. W obu przypadkach są świetnym materiałem na fabułę.

- Proza Witolda Banacha sprawia wrażenie równo, z wyczuciem i czułością, rozpostartej pomiędzy miłością do miasta i umiejętnością jego wnikliwego postrzegania. W rezultacie Ostrów – nieduży, usytuowany na uboczu spraw wielkiego świata – staje się przestrzenią naprawdę interesującą – pisze prof. dr  hab. Piotr Śliwiński, który był recenzentem publikacji. 

 

O książce wypowiedział się również dr Tomasz Gruchot.

- To, co uczynił Witold Banach w „Kronikach literackich prowincji”, okazało się znacznie lepszym, głębszym i bez wątpienia atrakcyjniejszym portretem miasta niż najbardziej nawet szczegółowa monografia. Autor książki zdaje się wychodzić z założenia, iż historia do pewnych granic chętnie wchłania fikcję, a fikcja na identycznych prawach żywi się historią. Jako pisarz i historyk czuł się zatem w obowiązku odnaleźć i zagospodarować cześć wspólną obu tych rezerwuarów opowieści. A uczynił to na tyle udanie, że czytając „Kroniki”, czytelnik odczuwa w pewnym momencie ten niezwykły komfort, jaki niesie ze sobą brak obowiązku oddzielenia faktów od domniemań, fantastycznych historii od historycznej fantazji – mówi dr Tomasz Gruchot, pochodzący z Ostrowa językoznawca prowadzący premierę książki.   

 

Przybyli na nią przyjaciele, znajomi, rodzina, mieszkańcy miasta, a także prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek wraz ze swoim zastępcą Ewą Matecką.

- Jak powiedział profesor, to pazurzaste, szorstkie i miłosne spojrzenie na Ostrów przez autora „Kroniki” zupełnie mnie nie dziwi. Spojrzenia Witolda Banacha na nasze miasto jest często bardzo ciekawe i inspirujące. Bardzo serdecznie gratuluję autorowi tym bardziej, że dzisiejsza premiera tej książki to 40-lecie twórczości Witolda. To wspaniały jubileusz, więc nie można sobie wyobrazić lepszego momentu na premierę książki i jej wydanie oraz podzielenie się z nami swoim talentem Dziękuję Ci za to, że opisujesz Ostrów tak pięknie – mówiła prezydent Beata Klimek, gratulując pisarzowi.

 

Witold Banach urodził się 1959 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Historyk, regionalista, pisarz, publicysta, bibliofil. Organizator i dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, pomysłodawca i redaktor Biblioteki Ostrowskiej. Autor kilkuset publikacji: artykułów, opowiadań, słuchowisk, recenzji, przyczynków, esejów, haseł biograficznych. Jego teksty ukazywały się m.in. w: „Świecie Młodych”, „Południowej Wielkopolsce”, „Kwazarze”, „Integracjach”, „Królowej Apostołów”, „Gazecie Ostrowskiej”, „Ziemi Kaliskiej”, „Roczniku Kaliskim”, „Kronice Wielkopolski”, „Res Publice”, „Odrze”, „Toposie”. W latach 1989 – 1991 był redaktorem naczelnym „Orędownika Ostrowskiego”. Większość dorobku związana z historią rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Polskiego Radia (trzykrotnie), Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, Pocul Foundation, Biblioteki Raczyńskiej, XXIII edycji konkursu o nagrodę i medal im. Zygmunta Glogera. W 2012 roku jego album „Ostrowska Nostalgia” otrzymał Grand Prix Izabella 2011 w konkursie Wielkopolskie Wydarzenie Muzealne Roku.    

 

 

 

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe