Ostrów: Przygotowania w ostrowskim szpitalu

  • 03.03.2020, 16:01
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Przygotowania w ostrowskim szpitalu
Czasowe ograniczenie przyjęć na oddziałach zachowawczych, wzmożony rygor sanitarny, zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach szpitalnych, to kilka działań profilaktycznych w związku z ewentualnością pojawienia się koronawirusa.

Ostrowski szpital jako jeden z dziewięciu objęty został przez wojewodę w Wielkopolsce stanem podwyższonej gotowości.  Jak mówi dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła wszystkie podejmowane działania mają daleko idący i wyprzedzający charakter na ewentualność pojawienia się pacjenta mogącego być zakażonym koronawirusem.
- Stan podwyższonej gotowości oznacza, że wstrzymane zostają planowane przyjęcia na oddziały zachowawcze, oddziały urazowe np. operacje endoprotez na ortopedii wykonywane są normalnie.  Nie dotyczy to oczywiście pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Decyzja Wojewody niesie także obostrzenia dotyczące personelu medycznego. Charakter tej decyzji i rygor natychmiastowej wykonalności nakazuje nam bezwzględny obowiązek zastosowania się do niej -  powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.
Niektóre ostrowskie oddziały ze względu na dużą liczbę infekcji już od dwóch tygodni wprowadziły zakazy odwiedzin. Teraz tym objęte zostały pozostałe oddziały.
- Nie dzieje się nic złego a wszystko co robimy to działania na rzecz naszych mieszkańców. Nasz szpital już tydzień temu wdrożył procedury na ewentualność pojawienia się wirusa. Na ten moment podjęliśmy niezbędne działania na wypadek możliwości rozwijania się potencjalnego zagrożenia. Naszym głównym zadaniem, i w tym kierunku idą wszystkie działania, jest zmniejszenie ryzyka potencjalnych dróg zakażenia – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.
W celu minimalizacji ryzyka wprowadzono wzmożony rygor sanitarny dotyczący zasad aseptyki. W szpitalu pojawiły się dodatkowe punkty z dozowniki płynu do dezynfekcji rąk, z których każdy może skorzystać.
Decyzja Wojewody nakłada także obowiązek przygotowania poszerzonej bazy łóżkowej. Ostrowski szpital dzięki poczynionym w ostatnich latach inwestycjom dysponuje m.in. nowoczesnymi oddziałami intensywnej terapii dla dzieci i dla dorosłych wraz z zapleczem, w tym z izolatkami, jak również oddziałem neurologicznym, SOR-em, kardiologią oraz innymi wysokospecjalistycznymi miejscami do leczenia pacjentów.
Jednak bez paniki, bo działania te oznaczają jedynie wzmożone przygotowania na ewentualność pojawienia się wirusa.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe