Powiat Ostrowski: Dobro powraca

  • 02.03.2020, 14:19
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Dobro powraca
Niemal 29 litrów krwi oddanej przez 65 osób przyniosła niedzielna akcja pomocowa z cyklu „Superbohaterka o Wielkim Sercu” - zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Pilotował ją Klub HDK PCK "Warto Żyć dla Kogoś" Gminy Przygodzice. Każdy mógł oddać krew lub stać się potencjalnym dawcą szpiku.

Przedsięwzięciu towarzyszyła zbiórka pieniędzy i loteria fantowa (wsparte przez 60 sponsorów z całego regionu i I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wlkp.) - obydwie z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację Igora Lizaka z Przygodzic oraz Franka Świderskiego z Moszczanki.
- Czuję radość, widząc tylu ludzi, którym nie jest obojętny los mojego dziecka - mówi Emilia Lizak - mama niepełnosprawnego Igora. - Dziękuję wszystkim organizatorom tego przedsięwzięcia, a przede wszystkim darczyńcom, sponsorom, wspomożycielom i uczestnikom akcji. Osobne podziękowania kieruję do Karola Talagi i Roberta Kaczmarka.
Choć jesteśmy napływowymi mieszkańcami Przygodzic, dzięki temu wydarzeniu, moja rodzina ma poczucie, że jesteśmy częścią tej lokalnej społeczności".
Igor Lizak ma 14 lat, właśnie wkracza w okres dojrzewania. Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Samodzielnie nie chodzi ani nie mówi. Wydatki na jego leczenie, terapię, sprzęt rehabilitacyjny znacznie przekraczają możliwości finansowe rodziców, a pomoc państwa jest wręcz symboliczna.
- Rehabilitacja na dotychczasowym poziomie jest niewystarczająca, a jej ograniczenie może nieodwracalnie uniemożliwić usamodzielnienie się Igora w zakresie ruchowym. Jego rehabilitacja wymaga nie tylko wiele uwagi i czasu, ale ciągłych, systematycznych ćwiczeń pod fachowym okiem lekarzy specjalistów i rehabilitantów na odpowiednim sprzęcie. W ostatnim czasie Igorek robi znaczne postępy, więc jest szansa, że rozwinie się jego mowa i samodzielnie będzie chodzić - zakłada mama chłopca.
Z kolei 4-letni Franek Świderski z Moszczanki k. Raszkowa cierpi na przykurcze ścięgien nóg, które wymagają ciągłego leczenia. Jak mówi Anna Świderska - mama Franka - problemy zdrowotne syna rozpoznano u niego w wieku 15 miesięcy. Od dwóch lat jest on leczony w katowickim Centrum Rehabilitacyjno-Neurologicznym "NEUROmed".
"Widać postępy, bo Franek w ogóle nie chodził. Teraz są jeszcze problemy z jego poruszaniem się, jednak najważniejsze, że wstał na własne nogi". Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na dalszą rehabilitację dziecka".
Datki z niedzielnej tacy z przeznaczeniem na pomoc w leczeniu Igora i Franka ofiarowali: wierni i ks. Kanonik Grzegorz Kamzol - proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie.
Na zebranych w Przygodzicach czekały: pokaz przedmedyczny ratowników OSP Przygodzice, koncerty i występy gwiazd: ArtScool - Studia Taneczno-Artystycznego, Krystiana Koronki - uczestnika programu "The Voice Kids" oraz pokaz iluzjonisty "Apollino". Po raz pierwszy wybrzmiał hymn klubu.
- Kolejny już raz udowadniamy, że pomaganie jest częścią działalności GOK-u w Przygodzicach  - podsumowuje wydarzenie dyrektor tej placówki Robert Kaczmarek. - By odmienić czyjś los, wspólnie dzielimy się tu własnymi umiejętnościami, talentami, a przede wszystkim sercem.

Klub HDK PCK "Warto Żyć dla Kogoś" Gminy Przygodzice jest prowadzony przez Karola Talagę, Roberta Kaczmarka i Jacka Kubiaka oraz przygodzicki GOK.
Po podliczeniu pieniędzy ze zbiórki, już w poniedziałek, okazało się, że zebrano w sumie 8631, 30 zł.
Każdy z chłopców otrzyma po połowie z tej kwoty.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe