Powiat Ostrowski: Złoty polski ma sto lat

  • 01.03.2020, 12:46
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Złoty polski ma sto lat
Od grudnia 2019 roku Iwona Wendt-nauczycielka matematyki - wraz z uczniami, we współpracy z NBP realizuje w III Liceum Ogólnokształcącym projekt edukacyjny „Złoty polski ma sto lat” . Na realizację tego projektu udało się nauczycielowi pozyskać fundusz 9000 zł.

Przy finansowym wsparciu banku  49 uczniów klas matematycznych III LO wzięło udział w wycieczce „Matematyczna Warszawa”. Pierwszy punkt programu to wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych i spotkanie z cyklu III Kroki do Kariery. O historii giełdy, bessie i hossie, ryzyku inwestowania, akcjach i obligacjach w najwłaściwszym do tego miejscu opowiadał  absolwent III LO.

Uczniowie dowiedzieli się skąd wzięło się powiedzenie: dzielić skórę na niedźwiedziu i dlaczego w budynku giełdy znajduje się figura byka (podobnie jak przed giełdą na Wall Street). Mówili o szaleństwie tulipomanii i o tym, że nawet najtęższe umysły mogą na giełdzie stracić wielkie majątki. 
Drugi punkt wycieczki to wizyta w Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Uczestnicy mieli krótką powtórkę z historii pieniądza. Obejrzeli eksponaty numizmatyczne, upewnili się, że w portfelach nie mają fałszywych banknotów. Zdecydowanie największą atrakcją była wizyta w skarbcu i możliwość dotknięcia sztabki z najprawdziwszego złota. Fakt, że jej waga to 12 kg, a wartość ok. 2,5 miliona złotych zrobił na wszystkich wrażenie.
Kolejny etap realizacji dofinansowanego zadania to współpraca ze środowiskiem. W związku z tym Iwona Wendt  - z projektem „Złoty Polski ma sto lat” -  dotarła do Szkoły Podstawowej nr 11 W Ostrowie Wielkopolskim, gdzie przeprowadziła warsztaty matematyczne w trzech klasach ósmych.
Pracując w grupach uczniowie udawali, że są posiadaczami sztabki złota i w związku z tym obliczali jej objętość, jej wagę, ustalili cenę złotej sztabki w dolarach i w złotówkach. Sprawdzili ile furgonetek potrzeba do przewiezienia 100 ton złota i ile sztabek można załadować na jedną furgonetkę.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe