Ostrów: Szybka kolej pod znakiem zapytania. Obrady nie przyniosły kompromisu

  • 26.02.2020, 14:20
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Szybka kolej pod znakiem zapytania. Obrady nie przyniosły kompromisu
II Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, dotyczące przebiegu Kolei Dużych Prędkości, zakończyło się fiaskiem. Nie wypracowano wspólnego stanowiska.

II Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej odbyło się 25 lutego. Decyzję o zwołaniu rady podjęła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, w związku z zaprezentowanym 29 stycznia 2020, nowym projektem przebiegu kolei dużych prędkości.

-Wyrażam głęboką nadzieję na wzajemną dyskusje, w trakcie której Kalisz i Ostrów oraz inni członkowie aglomeracji, przedstawiając swoje argumenty, nie staną jednocześnie na przeciw sobie, tylko tak jak wcześniej, „ramię w ramię” w celu partnerskiej współpracy - powiedziała Beata Klimek na samym wstępie obrad.

Niestety, posiedzenie nie przyniosło zamierzonego efektu. Pierwotna koncepcja budowy linii KDP tzw. „Y”, na trasie Warszawa - Łódź - Poznań - Wrocław, zakładała lokalizację jej rozwidlenia w kierunku Wrocławia, Poznania oraz Łodzi na obszarze Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej poprzez budowę węzła KDP wraz ze stacją przesiadkową na terenie gminy Nowe Skalmierzyce. Według Beaty Klimek wersja „Y” jest znacznie korzystniejsza dla całej Aglomeracji. Prezydent przypomniała, że ta koncepcja była szeroko omawiania już wiele lat temu, podczas licznych spotkań i konferencji z udziałem przedstawicieli rządu, niezależnych ekspertów i przedstawicieli samorządów wchodzących w skład Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Przygotowania tej koncepcji kosztowało 80 mln zł.

Nowa koncepcja zakłada lokalizację rozjazdów w Kaliszu w kierunku Poznania oraz w Sieradzu w kierunku Wrocławia. W związku z powyższym, zarówno z Kalisza jak i z Ostrowa możliwy byłby szybki transport do Łodzi, CPK, czy Warszawy, natomiast w kierunku Poznania komunikacja byłaby ułatwiona tylko dla mieszkańców Kalisza. Projekt w kierunku Wrocławia w ogóle nie przewiduje szybkiego transportu.

- Obecnie proponowany wariant przebiegu KDP może powodować niepotrzebne nieporozumienia między naszymi samorządami, nie jest jeszcze za późno, aby powrócić do projektu kompromisowego i partnerskiego - mówiła prezydent Ostrowa.

 

Przeciwnego zdania był prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

-Rozumiem niepokój i wątpliwości przedstawione przez prezydent Ostrowa, jednak w naszej obiektywnej ocenie, nowe rozwiązanie przedstawione przez rząd, nie jest aż tak złe, jak to przedstawiła pani prezydent - mówił Krystian Kinastowski . - To nie jest tak, jak pani Prezydent sugerowała, że Aglomeracja Kalisko-Ostrowska została pominięta.

Prezydent Kalisza zwrócił uwagę, że KDP nie jest koleją, która będzie odpowiadała za dostęp mieszkańców do reszty świata. Będzie to specyficzna kolej, która ma na celu połączenie głównych ośrodków z portem komunikacyjnym. Według nowej koncepcji, przystanek zlokalizowany w Kaliszu miałby stanowić port DPD dla całej aglomeracji. Podkreślił również, że zgodnie z jego wiedzą nie można już wrócić do projektu „Y”.

-Jeżeli chodzi o zrównoważony rozwój Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, chciałbym zauważyć, że Kalisz, jako największy ośrodek w aglomeracji, pod względem połączeń kolejowych jest na uboczu. Zgodnie z nową koncepcją, Ostrów ze swoją siecią połączeń kolei tradycyjnych zostaje, jako dosyć ważny węzeł w regionie. A Kalisz, który tych połączeń nie ma, uzyskuje w ramach rekompensaty dworzec szybkiej kolei. (…) To nie jest tak, że kolej tradycyjna, której większość połączeń jest realizowana dla mieszkańców z Ostrowa przestanie istnieć. Jak powstanie szybka kolej, dalej najkorzystniejszym połączeniem z Wrocławiem, będzie kolej tradycyjna - mówił prezydent Kalisza.

Ostatecznie, podczas posiedzenia, nie doszło do wypracowania kompromisu. Członkowie rady Aglomeracji spotkają się 2 marca razem z parlamentarzystami, radnymi sejmiku oraz ekspertami ds. Kolei Dużych Prędkości. Dalszą część obrad przeniesiono na 9 marca, po spotkaniu z parlamentarzystami i ekspertami. WIKI

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe