Ostrów: Ekologiczna edukacja w SP 6

  • 25.02.2020, 08:04
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ekologiczna edukacja w SP 6
Od kilkunastu lat pracownicy spółki MZO prowadzą zajęcia edukacyjne z zakresu ekologii. Tym razem na spotkanie, podczas którego można było dowiedzieć się, jak prawidłowo segregować odpady lub co to jest recykling, zaproszono uczniów Szkoły Podstawowej nr 6.

Celem organizowanych od lat działań edukacyjnych jest przede wszystkim budowa świadomości ekologicznej oraz zapoznanie najmłodszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego z działalnością Spółki. Ale nie tylko.

- Chcemy, aby uczniowie mieli jak największą wiedzę na temat recyklingu surowców wtórnych i prawidłowej segregacji odpadów - mówi Andrzej Strykowski, prezes Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A.
w Ostrowie Wielkopolskim. – Zależy nam na kształtowaniu postaw szacunku do naszego środowiska oraz współodpowiedzialności za jego stan. Naszym zadaniem jest więc mobilizowanie dzieci i młodzieży do szerzenia zdobytej wiedzy wśród rodziny, przyjaciół czy sąsiadów.

Dlatego też podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in., jak ważne jest korzystanie z ekologicznych toreb na zakupy lub co zrobić z plastikową butelką po napojach.

- Dodatkową atrakcją dla dzieci była prezentacja filmu pt. „Drugie życie butelki PET”, który w prosty i zabawny sposób pokazuje, jak wygląda proces recyklingu używanych przez każdego z nas butelek PET – mówi A. Strykowski.

Podczas każdego z takich szkolnych spotkań uczniowie mają możliwość zadawania pytań. Tych nie zabrakło. Najmłodsi pytali przede wszystkim, gdzie i jakie odpady wyrzucać oraz jak długo rozkłada się na składowisku foliowa torba czy puszka po napoju.

- Cieszy nas coraz większa świadomość dzieci na temat tego, jak wiele zależy od nas samych – mówi prezes Strykowski. - Dzieci wiedzą, że tworzymy coraz więcej odpadów i pytają, gdzie one się pomieszczą. Podczas takich spotkań zawsze też padają deklaracje ze strony uczniów, że będą bardziej zwracali uwagę na to,
co kupują.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymują na koniec potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu, czyli dyplom „Przyjaciel środowiska” oraz drobne, oczywiście ekologiczne upominki.

- Od października do grudnia 2019 roku odbywały się w naszej szkole 45-minutowe spotkania na temat zbiórki i zagospodarowania odpadów oraz dlaczego tak ważna jest segregacja odpadów – mówi Anna Galant, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie. – W zajęciach uczestniczyli uczniowie wszystkich klas, od pierwszych do ósmych.

 

Tylko w ubiegłym roku pracownicy MZO przeprowadzili 38 spotkań edukacyjnych, w tym 12 we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej nr 6, w których uczestniczyło blisko 450 uczniów. Spółka organizuje także działania edukacyjne, których celem jest wzrost świadomości na temat produkcji i segregacji odpadów podczas szkolnych festynów oraz projektów i konkursów ekologicznych. Jednym z nich jest konkurs organizowany podczas Festynu Miejskiego „majOSTaszki”, w którym bardzo licznie uczestniczą mieszkańcy.

- Jesteśmy przekonani, że ,,czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, a rozwijanie i kształtowanie umiejętności segregowania odpadów wśród mieszkańców to przecież nadrzędny cel naszej edukacji - dodaje Andrzej Strykowski.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe