Powiat Ostrowski: EKOklub podsumował swoje dokonania

  • 22.02.2020, 21:02 (aktualizacja 25.02.2020, 11:51)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: EKOklub podsumował swoje dokonania
Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego EKOklub z Wielowsi podsumował ósmy rok swojej działalności.

Spotkanie poprowadziła prezes Stowarzyszenia EKOklub  Halina Kaźmierczak. Przybyło na nie wielu członków i sympatyków stowarzyszenia,  m.in. poseł na Sejm Jarosław Urbaniak.

 Prezes w obszernym sprawozdaniu merytorycznym, popartym prezentacją multimedialną, omówiła realizację wszystkich zadań publicznych, z których trzy otrzymały dotację gminy Sieroszewice. Były to: ,,Ziemi na Ratunek'', ,,Kajakiem po Prośnie'' oraz ,,Akademia Bociana''. Warto podkreślić, że poziom wkładu własnego (wolontariat i środki finansowe własne) osiągały średnio 65 proc. wartości zrealizowanych i rozliczonych projektów. Działalność EKOklubu może poszczycić się rokrocznie wartością dodaną. Organizacja zgłasza swoje działania w obszarach ekologii i kultury do konkursów na poziomie województwa i ogólnopolskim. W 2019 roku realizacja jednego z projektów znacząco wpłynęła na zdobycie drugiego miejsca, oraz nagrody w wysokości 13 tys. złotych w XX edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, na działania proekologiczne obszarów wiejskich. Można śmiało podsumować, że każda dotacja jest pomnażana. Szkoda, że z takimi działaniami nie występują inne organizacje pożytku publicznego z terenu gminy Sieroszewice.
Podczas zebrania zostały podjęte dwie uchwały. Następnie przedyskutowano plan działań na 2020 rok i wysłuchano kilku wystąpień. Dr. Józef Pietrzak z I Liceum Ogólnokształcącego im ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim nawiązał do dziewiętnastowiecznej postaci ks. dr. Antoniego Kanteckiego ( ur. 01.06.1847r. w Wielowsi Klasztornej), którego patriotyczny i chlubny życiorys opisał w 14 numerze Ostrowskiego Rocznika Genealogicznego. Publikacja pt. „ Z myślą o Niepodległej” pokazuje życiorysy równoległe dwóch uczniów Królewskiego Gimnazjum. Tym drugim jest prof. Teofil Cieselski, rodem z Grabowa nad Prosną. Józef Pietrzak przekazał także dwa egzemplarze Rocznika OTG dla EKOklubu, dziękując za zaproszenie oraz współpracę. Waldemar Skorupa- prezes Stowarzyszenia „Moja Mała Ojczyzna, Psary” w bardzo życzliwy sposób oceniał działalność organizacji pożytku publicznego, a także współpracę z EKOklubem i zapewniał o jej kontynuacji. 
Zebranie zakończyło się w przyjaznej proekologicznej atmosferze. Uczestnicy zapoznali się najpierw z programem pierwszego (w okresie ośmiu lat aktywnej działalności EKOklubu) dotowanego skromnie przez samorząd gminy Sieroszewice, integracyjnego wyjazdu do Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Był czas posłuchać także o rządowym programem „Mój prąd” i instalacjach fotowoltaicznych, które właśnie teraz najlepiej jest zakładać.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe