Powiat Ostrowski: Czekają na fachowców

  • 19.02.2020, 06:10
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Czekają na fachowców
Możliwość odbywania staży uczniowskich, a docelowo pracy w MAHLE BEER będą mieć uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie. Przewiduje to umowa zawarta pomiędzy obiema instytucjami. Pierwszych troje uczniów rozpoczęło już pracę.

Podpisanie umowy pomiędzy MAHLE a ZSTE odbyło się 13 lutego br. w Centrum Kształcenia Praktycznego. Stosowne dokumenty o współpracy szkoła miała już kilka lat temu, ale ze względu na zmianę właściciela wymagało ono odnowienia.
- Teraz wchodzimy w nowa fazę współpracy. Zakład zdecydował się na przyjęcie trzech uczniów na staż uczniowski. To zupełnie nowa forma istniejąca od września 2019 r. Dotychczas uczniowie mogli odbywać praktyczną naukę zawodu u pracodawcy albo podczas szkolnych zajęć praktycznych. W ramach stażu pracodawca umawia się ze szkołą i uczniem na określony czas trwania stażu. W czasie uczeń nabywa wiedzę zgodnie z program nauczania, ale także wiedzę dodatkową dotycząca tego zawodu – wyjaśnił Marek Wojtasz dyrektor ZSTE. 
Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wynagrodzenie, które otrzymuje uczeń, a świadczenie to jest wliczane do tzw. okresu składkowego.
Szkoła wprowadza także nowy zawód, który realizowany będzie we współpracy z firmą MAHLE BEER. Będzie to technik spawalnictwa. ZSTE ma już dobrze przygotowane i wyposażone pracownie do nauki tej specjalności, która przez Ministerstwo Edukacji wyznaczona została za szczególnie ważną dla gospodarki kraju i województwa.

Obecny podczas podpisania porozumienia starosta ostrowski Paweł Rajski podkreślił wagę, jaką władze powiatu przykładają do szkolenia zawodowego. Efektem modernizacji bazy oraz różnych form współpracy z pracodawcami jest zmiana preferencji wyboru szkoły przez młodzież. Od kilku lat coraz popularniejsze są właśnie szkoły techniczne. 
– Szukamy różnych form po to, aby ta współpraca między szkołami i pracodawcami była jeszcze lepsza i dzięki temu młodzi ludzie chcieli pozostawać w naszym powiecie. Tu wiązać swoją przyszłość – powiedział Paweł Rajski.
Z kolei władze firmy MAHLE BEER w porozumieniu widzą szansę na pozyskiwanie przyszłych kadr.
– Jesteśmy żywo zainteresowali dobrze wykwalifikowanymi pracownikami. Zaczynamy od szkół, które kształcą technicznie. Mamy bardzo dużo nowoczesnych technologii, które uczniowie mogą u nas poznać. Ruszamy z nowym programem do budowy elementów do samochodów napędzanych elektrycznie. W procesie produkcji wykorzystywanych jest wiele robotów oraz procesów spawalniczych tych tradycyjnych, ale również najnowocześniejszych jak spawanie laserowe. Dlatego spodziewam się coraz większej współpracy pomiędzy szkoła i firmą – powiedział Zdzisław Kujawa, prezes MAHLE BEER.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe