Powiat Ostrowski: Nowy Dom Pomocy Społecznej

  • 15.02.2020, 20:59 (aktualizacja 22.02.2020, 15:41)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nowy Dom Pomocy Społecznej
Powiat ostrowski ogłosił przetarg na budowę nowego Domu Pomocy Społecznej, który powstanie przy ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2020 roku.

Obecna placówka DPS przy ul. Partyzanckiej w Ostrowie, mimo starań dyrekcji i pracowników, spełnia zaledwie minimum standardów. Mieszkają w niej 44 osoby, aż 27 wśród nich jest w stanie ciężkim lub bardzo ciężkim i wymaga pomocy w codziennych czynnościach.

-Aktualnie największymi naszymi problemami jest fakt, że pokoje pensjonariuszy znajdują się w trzech odrębnych budynkach. Mieszkańcy, bez względu na warunki atmosferyczne, muszą być przewożeni do pomieszczeń gdzie wykonywana jest rehabilitacja, do kaplicy czy pokoju dziennego. Taka sytuacja nie wpływa dobrze na ich stan zdrowia- mówi Katarzyna Modrzyńska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Dwuosobowe pokoje mieszkalne spełniają minimum standardowe, czyli zaledwie 6 metrów kwadratowych na dwie osoby. DPS zmaga się na co dzień z wieloma problemami, które stanowią trudność zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników.

W piątek, 14 lutego 2020 roku, ogłoszono przetarg na budowę nowego Domu Pomocy Społecznej. Inwestycja ma powstać przy ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim. Zakończenie prac nad obiektem zaplanowano na początek 2022 roku. Przewiduje się, że budowa nowego DPS-u kosztować będzie 15 mln złotych. Łącznie z kosztami potrzebnego wyposażenia, ta kwota może wzrosnąć do 20 mln. Powiat ostrowski przygotowywał się do realizacji tego projektu przez 1,5 roku. W budżecie na 2020 rok zabezpieczono już 4 mln na pierwszy etap budowy. Dodatkowo władze powiatu liczą, że na wyposażenie DPS-u uda się pozyskać pieniądze z PFRON-u.

Nowy dom będzie miał powierzchnię ponad 3000 metrów. Budynek będzie bardzo nowoczesny i ekologiczny. Pomieści 80 osób, czyli dużo więcej niż obecna placówka. Starosta ostrowski Paweł Rajski podkreśla, że przy tak dużym zapotrzebowaniu, w przyszłości może być konieczna budowa następnego Domu Pomocy Społecznej.

Pokoje w nowym DPS będą dwuosobowe, o powierzchni 20 m2. Wszystkie posiadać będą węzeł sanitarny oraz dostęp do niewielkiego tarasu. Dodatkowo w budynku znajdą się wspólne łazienki, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Powstanie także specjalna ,,sala R", w której będzie 8 miejsc, dla pensjonariuszy w bardzo ciężkim stanie, wymagających stałego nadzoru pielęgniarki. Oprócz tego mieszkańcy nowego DPS będą mieli do dyspozycji stołówkę, pokój dzienny, kaplicę, pomieszczenia do terapii i rehabilitacji, pracownię plastyczną i informatyczną, pokój gościnny .

-Jesteśmy przekonani, że udało nam się stworzyć koncepcję, która odpowiada oczekiwaniom pracowników i pensjonariuszy - mówi Paweł Rajski.

WIKI

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe