Powiat Ostrowski: Wspólny mianownik

  • 13.02.2020, 16:15
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Wspólny mianownik
Gminy z Doliny Baryczy tworzą wspólną lokalną grupę, która pozwala samorządom, firmom, mieszkańcom i turystom identyfikować się z tym obszarem, a także sięgać po dotacje na inwestycje. O dotychczasowych dokonaniach, zakresie i pomysłach na współpracę rozmawiano w Przygodzicach. Gospodarzem spotkania był wójt gminy Krzysztof Rasiak.

Wspólna promocja produktów oraz miejsc turystycznych w Dolinie Barczy była tematem środowego spotkania w przygodzickim GOK z udziałem przedstawicieli kilku gmin - partnerów publicznych skupionych w lokalnej grupie działania. Grupa skupia 8 gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Twardogóra i Żmigród z terenu województwa dolnośląskiego i Przygodzice, Odolanów oraz Sośnie z terenu województwa wielkopolskiego.
Dyskutanci najpierw rozmawiali o skutecznej współpracy w promocji, jej szansach i perspektywach w ramach strategii unijnych, oraz dobrych praktykach inwestycyjnych, a także dotacjach przyznanych gminie Przygodzice za pośrednictwem lokalnych grup, a potem zwiedzili: GOK, Zajazd Górecznik, Zalew Szperek i Restaurację "Lido" w Antoninie - tamtejszy pałac i nadleśnictwo.
Prezes LGD Inga Demianiuk-Ozga podkreśla, że każda z gmin może poszczycić się czymś niezwykłym, wyjątkowym, niepowtarzalnym. "Dlatego zjednoczeni promujemy obszar pod wspólną marką. To ona buduje wspólną tożsamość i kojarzy się z naturalną żywnością pochodzącą z tego regionu, ale również z innowacjami i dobrym miejscem do tworzenia biznesu".
O przedsięwzięciach inwestycyjnych wdrożonych dotychczas w gminie Przygodzice w ramach Lokalnych Strategii Rozwoju opowiedział zebranym wiceprezes LGD Partnertwo dla Doliny Baryczy i pracownik urzędu gminy Piotr Kryszczak zaznaczając, że uczestnictwo w LGD "Dolina Baryczy" pozwoliło gminie Przygodzice zrealizować ok. 20 projektów dotyczących infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na kwotę blisko 8 mln zł.
- Te środki zainwestowaliśmy w przedsięwzięcia ważne dla gminy, jak i regionu - podsumowuje wójt Krzysztof Rasiak. - Liczę, że owa szeroko zakrojona współpraca nadal będzie przynosić wszystkim zrzeszonym w LGD wiele satysfakcji, wzajemne korzyści i sukcesy. Jesteśmy dobrym przykładem stowarzyszenia działań zespołowych.
W spotkaniu w Przygodzicach uczestniczyła także dyrektor stowarzyszenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej Ewa Milewska.
Dzięki dotacjom z ZIT w gminie Przygodzice zmodernizowano budynki: Gminnego Ośrodka Kultury, szkoły w Chynowie i w Przygodziczkach, czy Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ludwikowie. Obecnie trwa tam przebudowa antonińskiego dworca PKP. W ramach ZIT zrealizowano pięć dużych projektów na łączna kwotę ponad 21 milionów zł, w tym projekt partnerski z Gminą i Miastem (GiM) Odolanów, GiM Nowe Skalmierzyce, Gminą Ostrów Wielkopolski.
W GOK odbyła się premiera filmu promującego ofertę gmin Doliny Baryczy i prezentacja aplikacji mobilnej dla tego obszaru.

Piotr Kryszczak, Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe