Ostrów: Miłość i pizza

  • 10.02.2020, 19:02
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Miłość i pizza
9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Potrawa ta stanowi znak rozpoznawczy włoskiej kuchni. Donato Berchicci, razem z żoną Donatą, od 20 lat, prowadzą w Ostrowie, na placu 23 Stycznia „Ristorante u Włocha”. Postanowiliśmy, wykorzystując święto pizzy, odwiedzić to urocze miejsce.

Donato Berchicci od 20 lat, razem z żoną - Donatą, prowadzą restaurację w Ostrowie - „Ristorante u Włocha”. To jedyna pizzeria w okolicy, prowadzona przez rodowitego Włocha. W swoim lokalu kultywują oni włoskie tradycje i włoską kulturę, nie tylko poprzez jedzenie, ale również poprzez odpowiedni klimat i dekoracje własnego projektu, nawiązujące wyglądem do ulic południowych Włoch. 
Donato pochodzi z Molise - jednego z najmniejszych regionów we Włoszech. Jako ciekawostkę podaje, że z tego regionu wywodzą się również dziadkowie słynnego aktora - Roberta De Niro. To właśnie z Molise Donato sprowadza do swojego lokalu naturalną oliwę z oliwek. Większość produktów, wykorzystywanych do przygotowywania potraw, również sprowadza prosto z Włoch.
- Moim zdaniem pizzę można robić na dwa sposoby. Pizzę „fast food”, zrobioną ze składników o niskiej jakości lub pizzę jakościową, z mąki sprowadzanej z Neapolu i prawdziwej mozzarelli. My trzymamy się jakości, bo chcemy robić prawdziwie włoski produkt. Włoska kuchnia raczej nie jest skomplikowana, ale produkty muszą być najwyższej jakości. Receptura naszej pizzy ma 150 lat, to był przepis mojej babci - mówi Donato.
W kulturze włoskiej jedzenie jest bardzo ważne. Włosi uwielbiają biesiadować ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi, celebrować różne wydarzenia i święta przy jedzeniu. Żartobliwie mówi się, że Włosi „nie jedzą, by żyć, lecz żyją, by jeść”. 
- Włosi, którzy mają swój lokal, traktują klientów jak przyjaciół i cenią sobie swobodne relacje z nimi. W Polsce często jest tak, że właściciel lokalu jest nieobecny w swojej restauracji i nie ma takiego kontaktu z klientem, jest między nimi większy dystans. Czasami nasi klienci opowiadają nam o swoich podróżach do Włoch i bardzo pozytywnie wspominają wizyty w restauracjach. Mówią, że mieli szczęście i trafili na wyjątkowo miłego szefa. 
A tak jest w niemal każdym włoskim lokalu, bo Włosi po prostu tacy są. Przyjaźni i otwarci - opowiada Donata.
- Według mnie restauracja to nie biznes. My nie robimy biznesu, tylko karmimy ludzi. Lubię się spotykać z klientami i sprawia mi to wielką przyjemność. Nasz lokal to nie tylko jedzenie, ale też kultura włoska, którą staramy się propagować. Konkurencja jest większa niż 20 lat temu, bo Polacy nauczyli się robić dobrą pizzę, z dobrych produktów. Ale uważam, że dla klienta liczy się nie tylko jedzenie, ale też klimat - mówi Donato. 
Donato i Donata stanowią szczęśliwe małżeństwo, mają dwóch synów - Antonia i Donatella, a swoją restaurację traktują niczym trzecie dziecko, powstałe z ich wspólnej inicjatywy. 
Z okazji zbliżających się walentynek postanowiliśmy zapytać ich o przepis na udane małżeństwo i poprosić o podanie młodym parom porad, które ułatwią im tworzenie szczęśliwych związków.
- Uważam, że małżeństwo nie może być monotonne, musi być z iskrą. Małżeństwa między Polkami i Włochami często są udane, ponieważ zarówno we Włoszech, jak i w Polsce, pielęgnuje się wartości rodzinne. Według mnie to jest najważniejsze. Mieszkałem w Belgii i Francji, a w tych krajach wartości rodzinne nie są tak kultywowane i małżeństwa często się rozpadają. Wiele małżeństw opiera się tylko na „pierwszej miłości” i rozpada się, bo małżonkowie zapominają o wartościach rodzinnych. Media często pokazują młodym ludziom, że te wartości są starodawne i niemodne, a to nieprawda. W Polsce te wartości są przekazywane z pokolenia na pokolenie i bardzo mi się to podoba. Pieniądze i praca nie są najważniejsze, rodzina powinna być na pierwszym miejscu - mówi Donato.
  WIKI

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe