Ostrów: Już zwożą węgiel do Ostrowa

  • 05.02.2020, 13:46 (aktualizacja 11.02.2020, 07:37)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Już zwożą węgiel do Ostrowa
Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już nadwyżki surowca z polskich kopalń. Mieszkańcy protestują, ale nikt z przedstawicieli rządu się tym nie przejmuje.

Wiceminister rządu PiS Adam Gawęda z Ministerstwie Aktywów Państwowych o pomyśle utworzenia centralnego magazynu węgla w Ostrowie poinformował kilka tygodni temu. Nikt nawet nie zadał sobie trudu, by ową decyzję skonsultować z władzami samorządowymi miasta czy z mieszkańcami.

Magazyn, który powstał na składowisku węgla należącym do Centrali Zbytu Węgla ,,Węglozbyt", ma być receptą na zalegające przy śląskich kopalniach zwały węgla. W pierwszym dniu działalności przyjął 300 tysięcy ton węgla. Docelowo na plac ma trafić nawet milion ton.

- Chcemy odblokować kopalnie, by mogły one stabilnie i bezpiecznie funkcjonować - stwierdził wiceminister Adam Gawęda.

Pomysł ten - delikatnie mówiąc - nie podoba się mieszkańcom Ostrowa. Obawiają się oni wzrostu zapylenia i negatywnych skutków na lokalne środowisko, a także znacznego wzrostu ruchu drogowego w zachodniej części miasta.

- Dlaczego nikt z przedstawicieli rządu nie przyjechał i nie zapoznał się z naszym zdaniem - mówi jeden z mieszkańców. - Wojewoda Łukasz Mikołajczyk jest ostrowianinem, to chyba temat ten powinien leżeć mu mocno na sercu.

Temat ten poruszyli na ostatniej sesji Rady Miejskiej ostrowscy radni. Marek Śliwiński z Klubu Radnych „Przyjazne Miasto” wystosował interpelacje z prośbą o lokalne samorządowe wsparcie w sprawie powstania magazynu centralnego. Pismo skierowane ma zostać do Premiera Rządu, Ministra Aktywów Państwowych i Wojewody Wielkopolskiego, który jest przedstawicielem rządu w terenie.

- Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju plany rządowe zwożenia do Ostrowa setek tysięcy ton węgla są zupełnie przeciwne do ambitnie wdrażanego w naszym mieście programu ,,odejścia miasta od węgla’’ i rozwoju innych źródeł ciepła i energii – mówi radny Marek Śliwiński. – W związku z powyższym proszę w imieniu mieszkańców i całego Klubu „Przyjazne Miasto” o lokalną interwencję na szczeblu odpowiednich instytucji rządowych.

Prezydent Ostrowa Beata Klimek również przyłączyła się do apelu, zaznaczając, że powstanie tego magazynu może rodzić określone skutki ekologiczne oraz problem dla przyszłych pokoleń.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obywatel
Obywatel 05.02.2020, 15:42
Centrala Zbytu Węgla istnieje odkąd pamiętam a nie jestem już młody i zawsze były tam hałdy węgla. I niech będą dalej. Przynajmniej ludzie będą mieć zajęcia.
Radni Ostrowa lepiej niech zajmą się smrodem z wysypiska śmieci.
Ostrowianin
Ostrowianin 05.02.2020, 14:02
Pani prezydent podpisała sie chcąc podnieś góry śmieci. Wiec gory węgla nie powinny w ogóle jej przeszkadzać.!!

Pozostałe