Ostrów: Radni apelują

  • 30.01.2020, 09:05 (aktualizacja 05.02.2020, 14:44)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Radni apelują
Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radni przegłosowali dwa apele, które skierowane zostały do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Pierwszy apel dotyczy przystąpienia przez Polskę do Zielonego Ładu Unii Europejskiej i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Został on przygotowany przez ostrowskich radnych z Koalicji Obywatelskiej. W apelu można m.in. przeczytać: ,,Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego, mając na uwadze dziejową odpowiedzialność za przyszłość przyszłych pokoleń, świadoma negatywnych skutków postępujących zmian klimatycznych oraz potrzeby podjęcia pilnych działań w celu przeciwdziałania im, apelujemy do pana Mateusza Morawickiego, Prezesa rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o przystąpienie bez zastrzeżeń do Zielonego Ładu Unii Europejskiej i podjęcie zobowiązań osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 roku.''

- Z tego, co mówi się już w europejskich kuluarach do sięgnięcia jest 27 miliardów euro, dedykowanych właśnie Polsce na transformacje energetyczną – mówił na sesji radny Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej. - Te pieniądze leżą i czekają tylko i wyłącznie na dobrą wolę polskiego rządu, bo dłużej nie będziemy w stanie ciągnąć na nie efektywnej gospodarce opartej na węglu.

Apel przedstawiony przez radnych Koalicji Obywatelskiej poparli także radni z Klubu Radnych Przyjazne Miasto

- Polityka klimatyczna to kluczowe wyzwanie cywilizacyjne, mające również wpływ na życie przyszłych pokoleń ostrowian i Polaków - podkreślał radny Mateusz Nycek, wiceprzewodniczący Klubu Przyjazne Miasto. - Dlatego powinna być prowadzona ponad bieżącymi podziałami politycznymi, zarówno w wymiarze ogólnopolskim jak i lokalnym. Apel jest zgodny z już realizowanym programem miasta w tym zakresie i wierzę, że jego wspólne przyjęcie z klubem Koalicji Obywatelskiej to pierwszy krok, by politykę klimatyczną i ekologiczną wyłączyć z bieżących sporów politycznych i działać wspólnie ponad podziałami w myśl zasady "wszystkie ręce na pokład".

Za przyjęciem apelu zagłosowało 19 radnych z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz z Klubu Radnych Przyjazne Miasto. Natomiast radni z Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość byli przeciw. Natomiast Piotr Lepka (PiS) z powodu kłopotów technicznych z tebletem nie oddał głosu. Jednak w porozumieniu z przewodniczącym Rady Jarosławem Lisieckim uznano, że oddał głos przeciwko.

 

Podczas sesji radni przegłosowali również Apel Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu w sprawie sytuacji finansów jednostek samorządu terytorialnego. Inicjatorem tego apelu był Klub Radnych Przyjazne Miasto.

- Czując odpowiedzialność za pomyślny rozwój społeczności lokalnych wnosimy o ustawowe zmiany zasad organizacji finansów publicznych i daleko idące ich przemodelowanie z poszanowaniem konstytucyjnej zasady adekwatności dochodów do zadań powierzonych samorządom. Brak konkretnych rekompensat pomniejszonych dochodów i wzrost kosztów realizacji ustawowych zadań gminnych prowadzić będzie nieuchronnie do pogorszenia jakości życia mieszkańców naszych małych ojczyzn - wskazywał Marek Śliwiński, przewodniczący Klubu Radnych Przyjazne Miasto.

Za apelem zagłosowali radni Klubu Radnych Przyjazne Miasto oraz Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciw apelowi zagłosowali radni PIS.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe