Powiat Ostrowski: Nowa dachówka na zabytkowym kościele w Sobótce

  • 27.01.2020, 08:53 (aktualizacja 29.01.2020, 08:31)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nowa dachówka na zabytkowym kościele w Sobótce
Zakończyły się prace związane z wymianą dachówki na zabytkowym kościele w Sobótce.

Dotychczasowe pokrycie zamieniono na dachówkę typu mnich – mniszka. Prace na kościele w Sobótce rozpoczęły się w drugiej połowie ubiegłego roku.  Inwestycja kosztowała około 350 tysięcy złotych. 10 proc. tej kwoty przekazała Gmina Ostrów Wielkopolski. Radni  podczas jednej z sesji udzielili Parafii Rzymskokatolickiej p.w. NNMP i św. Józefa w Sobótce dotacji w wysokości 35 tysięcy złotych na tę inwestycję.
Wymiana dachówki była konieczna, bo jak podkreślał proboszcz parafii w Sobótce ks. kanonik Jan Ignasiak dach w niektórych miejscach zaczął już przeciekać. Pojawiała się wilgoć. Wymiana dachu była więc potrzebna. Nie przez przypadek wybrano właśnie ten model dachówki typu mnich mniszka. Specyficzny układ z pionowymi liniami szczególnie na dużych powierzchniach pokrycia nadaje budynkowi elegancki wygląd. Obok dachówki karpiówki jest to najstarszy typ dachówek ceramicznych, o kształcie nie zmienionym od tysięcy lat.
- Gmina Ostrów Wielkopolski w miarę swoich możliwości wspiera parafie na terenie gminy. Jedną z nich jest Parafia w Sobótce. Pomagaliśmy finansowo kiedy był remont posadzek, renowacja ołtarzy czy teraz kiedy była wymiana dachu. – wymienia zastępca wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Antoni Hadryś.
Uznaje się, że kościół w Sobótce jest najstarszym wczesnogotyckim tego typu obiektem w Diecezji Kaliskiej. Wybudowany został w 1520 roku w kształcie krzyża.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe