75. rocznica wyzwolenia Ostrowa

  • 23.01.2020, 17:37
  • Ryszard Binczak
75. rocznica wyzwolenia Ostrowa
23 stycznia Ostrów Wielkopolski obchodził 75. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej.

23 stycznia obchodziliśmy 75. rocznicę wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego spod okupacji hitlerowskiej. Tradycyjnie, w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie miasta, wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych, kombatanci oraz młodzież szkolna. 
W kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Główne uroczystości odbyły się na ostrowskim rynku, przed Ratuszem, gdzie również złożono wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi. 
-75 lat temu w Ostrowie Wielkopolskim kończył się koszmar okupacji hitlerowskich. Pamiętając, o wydarzeniach ze stycznia 1945 roku, spotykamy się dzisiaj w sercu naszego miasta, aby oddać hołd i szacunek, wszystkim bohaterom i ofiarom II wojny światowej. Pamiętamy dzisiaj zarówno o żołnierzach Wojska Polskiego i Armii Krajowej, działaczach konspiracyjnych i niepodległościowych, ale także o ludności cywilnej, która w najbardziej niesprawiedliwy sposób stała się masową, a zarazem bezbronną ofiarą niemieckiego, nazistowskiego totalitaryzmu - mówiła prezydent Beata Klimek. 
Szacuje się, że podczas II wojny światowej zginęło około 1000 mieszkańców Ostrowa. Na zakończenie uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali "Rotę". WIKI

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe