Ostrów: Pierwsze „Spotkanie z Mistrzem”

  • 20.01.2020, 09:48
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Pierwsze „Spotkanie z Mistrzem”
Poetyckie spotkanie z Władysławą Głowacką, poetką, zapoczątkowało nowy cykl spotkań z twórcami, którzy o swojej twórczości zechcą opowiedzieć uczniom ostrowskiej „Jedynki”.
  1. czytelni Szkoły Podstawowej nr 1, 17 stycznia, spotkali się uczniowie klasy Vc oraz miłośnicy i młodzi twórcy strof poetyckich z poetką Władysławą Głowacką, która w 2018 roku wydała swój pierwszy tomik poezji pt. „Wierszyki Babci Władzi”. W przytulnych wnętrzach czytelni pani Władysława czytała wiersze zawarte w wydanym zbiorze oraz te, które czekają na publikację. Uczniowie już wcześniej zapoznali się z wybranymi wierszami gościa, które bardzo im się spodobały, dlatego z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się we wzorową recytację poezji poetki, przepełnionej liryzmem, nastrojowej, zmuszającej do refleksji, a jednocześnie pięknej w swojej prostocie i wymowie.

„Pszczółki”, „Ptaszek”, „Zaczarowany książę”, „Wiewióreczka”, „Myszka”, „Mały miś”, „Koza”, „Kotki”, „Chytry lisek”, „Bociek i żaba” wywołały lawinę pytań skierowanych do autorki. Skąd czerpać wenę, kiedy tworzyć strofy, jak rozpocząć układanie wierszy, gdzie sięgać po tematy, jaką rolę odgrywa rodzina przy ocenie dorobku poetyckiego? - te kwestie wzbudziły duże zainteresowanie młodych miłośników strof poetyckich. Odpowiedzi pani Władysławy usatysfakcjonowały słuchających.

Pani Władysława pisze też utwory refleksyjne, będące wynikiem przemyśleń i życiowego doświadczenia. „Idź prostą drogą przez życie, Żyj uczciwie i pracowicie, Idź przez życie z podniesioną głową, Nie ulegaj nigdy złym namowom” – te początkowe wersy wiersza „Droga przez życie” mogą stanowić motto życiowe nie tylko uczniów, ale i dojrzałych wielbicieli poetyckich strof oraz być drogowskazem ukazującym kierunek życiowych wyborów. I te strofy wzbudziły wielkie zainteresowanie zebranych.

Wśród słuchających poezji była też uczennica VIc Zuzia Żurawka, która w swoim dorobku poetyckim ma kilkanaście utworów. Ponadto wzięła już udział w konkursach poetyckich. Ona też przeczytała niektóre ze swoich wierszy, wzbudzając podziw pani Władysławy i młodszych koleżanek i kolegów. Docenili jej wysiłek i podziwiali kunszt poetycki, jednocześnie zadając mnóstwo pytań związanych z zamiłowaniem poetyckim. Wśród słuchaczy znaleźli się też uczniowie z innych klas, którzy marzą o tym, aby tworzyć wersy…

Spotkanie z gościem miało wyjątkowo przemiły charakter. Moderatorki spotkania, Anna Kasprzak-Idziorek, polonista i Ewa Kowalska, bibliotekarz, starały się podkreślać jego cel – poznanie twórcy, jego drogi życiowej oraz zachęcenie młodych ludzi, miłośników strof, do podjęcia prób ich tworzenia. Pani Władysława, prywatnie babcia jednej z uczennic Szkoły Podstawowej nr1, bardzo cieszyła się ze spotkania i podziwiała wielkie zainteresowanie uczniów tematyką i osobą gościa oraz życzyła wszystkim realizacji życiowych marzeń.

Spotkanie poetyckie z Władysławą Głowacką było pierwszym z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”, przygotowanym przez obie nauczycielki.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe