Ostrów: CRK Energia z koncesją URE

  • 14.01.2020, 14:20 (aktualizacja 14.01.2020, 14:23)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: CRK Energia z koncesją URE
CRK Energia – specjalistyczna i najmłodsza spółka Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego uzyskała promesę koncesji Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji energii elektrycznej.

To kolejny znaczący krok na drodze rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

- Jednym z największych wyzwań dla miast na w perspektywie najbliższych kilku i kilkunastu lat jest lokalne bezpieczeństwo energetyczne i rozwój ekologicznej energetyki. W Ostrowie Wielkopolskim ambitnie mierzymy się z tym wyzwaniem już od początku 2018 roku podejmując również pionierskie w skali kraju inicjatywy – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrowska ofensywa energetyczna realizowana jest od 2018 roku w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego poprzez budowę kolejnych elementów lokalnego rynku energetycznego.

- Powstanie i działalność stricte specjalistycznej spółki energetycznej w miejskim sektorze komunalnym to jeden z elementów innowacyjnego i długofalowego projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Zgodnie z założeniami Strategii Centrum Rozwoju Komunalnego na lata 2018-2024 spółka CRK Energia jako specjalistyczny podmiot wyposażony w odpowiednie wymagane prawem koncesje docelowo będzie pełnić funkcję zarządzającego dystrybucją i obrotem energią wśród kilkudziesięciu lokalnych partnerów ORE.

- Na starcie będziemy operowali na 12 km sieci elektroenergetycznej średniego napięcia, do której już teraz jest przyłączona nasza siostrzana spółka z grupy kapitałowej. Pozyskanie koncesji dystrybucyjnej otwiera worek z kolejnymi przyłączeniami. W kolejce czekają już wytwórcy zainteresowani wprowadzeniem do naszej sieci energii elektrycznej wyprodukowanej w farmach fotowoltaicznych oraz klienci końcowi. Przewidujemy zarówno rozbudowę sieci, jak i – w następnych krokach – pozyskanie koncesji na obrót, aby w pełni przejąć obsługę handlową nad naszymi partnerami - zaznacza Artur Dembny, prezes CRK Energia.

 

Urząd Regulacji Energetyki wydając decyzję o udzieleniu promesy koncesji dołączył do grona krajowych i branżowych instytucji pozytywnie oceniających ostrowskie działania związane z lokalną energetyką.

- Wcześniej uzyskaliśmy certyfikat Ministerstwa Energii, a Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród kluczowych projektów i kierunków działań Województwa Wielkopolskiego w projekcie Strategii Wielkopolska 2030 – wskazuje Mateusz Nycek z ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego, członek ogólnopolskiej Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast.

ORE to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej realizowany w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego od 2018 roku. Posiada ponad 50 partnerów gospodarczych i naukowych. Całe przedsięwzięcie wpisuje się w europejski trend tzw. energetyki rozproszonej.

Celem budowy Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, rozwój ekologicznej i przyjaznej środowisku energetyki, a w docelowej perspektywie osiągnięcie samowystarczalności energetycznej miasta.

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe