Powiat Ostrowski: Mobilny asystent do rehabilitacji

  • 10.01.2020, 18:30
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Mobilny asystent do rehabilitacji
Nowy sprzęt medyczny - zmotoryzowany pionizator oraz chodzik w jednym urządzeniu - trafił dzisiaj na Oddział Neurologiczny wraz z Pododdziałem Udarowym ostrowskiego szpitala. Amerykański sprzęt Biodex Mobility Assist to urządzenie ułatwiające rehabilitację osób wymagających żmudnych ćwiczeń i pomocy osób trzecich.

Firma INTROL PRO-ZAP Sp. z o.o. z Ostrowa Wielkopolskiego ufundowała profesjonalny sprzęt medyczny. To zmotoryzowany chodzik, który umożliwia pacjentowi pionizację z pozycji siedzącej do stojącej z zabezpieczeniem w postaci uprzęży bezpieczeństwa. Urządzenie podtrzymuje pacjenta i zapewnia mu stabilność podczas ćwiczeń.

- Jesteśmy przekonani, że urządzenia będą dobrze służyć i przyczynią się do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów oraz ułatwią pracę personelowi oddziału - powiedział Rafał Pądel, prezes zarządu firmy.

Uprząż bezpiecznie wspiera pacjentów podczas podnoszenia i ruszania. Po przyjęciu pozycji pionowej pacjent kontroluje równowagę, może rozpocząć proces usprawniania. Urządzenie zapewnia bezpieczne wsparcie, co zachęca do samodzielnego poruszania się nawet u pacjentów z zanikami mięśni. Nie wymaga podnoszenia chorego, co łagodzi przeciążenie personelu i zmniejsza ryzyko upadków. Rama urządzenia pasuje do standardowych wózków inwalidzkich. Sterowanie jest zmotoryzowane, dlatego zarówno terapeuta, jak i pacjent mogą obsługiwać kontroler ręczny w celu wspomagania stania. Funkcjonowanie sprzętu zaprezentowane podczas spotkania z dziennikarzami w dniu 9 stycznia 2020 roku .

- Oprócz diagnostyki udarów i leczenia bardzo ważna w tym procesie jest rehabilitacja. Na oddziale mamy bardzo dobry zespół rehabilitantów, a teraz mamy jeszcze najnowszy model sprzętu - powiedział Dariusz Bierła, dyrektor ostrowskiego szpitala.

- Priorytetem jest pacjenta jak najszybciej uruchomić. To jest podstawa do powrotu do zdrowia, do normalnego funkcjonowania. Doskonale do tego nadaje się zakupiony właśnie sprzęt- nowość na rynku rehabilitacyjnym, urządzenie wymarzone i wręcz wskazane, żebyśmy mogli skutecznie funkcjonować. Dzisiaj możemy cieszyć się z tego -może niepozornie wyglądającego, ale niezwykle przydatnego „chodzika” - powiedział Piotr Latajka, rehabilitant oddziału neurologicznego ostrowskiego szpitala.

- Ostrowski szpital jest jedynym szpitalem w południowej Wielkopolsce, który posiada obecnie takie urządzenie. Teraz będzie mógł służyć naszym pacjentom- powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Pionizacja oraz proces chodzenia jest bardzo ważny. Te podstawowe czynności pomagają przezwyciężyć problemy z krążeniem, zanikiem mięśni, stymuluje drogi nerwowe, oraz odgrywa istotną rolę w psychologii pacjenta poprzez poczucie samodzielności.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe