Ostrów: Budżet z deficytem, ale bezpieczny

  • 30.12.2019, 20:59 (aktualizacja 30.12.2019, 21:19)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Budżet z deficytem, ale bezpieczny
Radni Ostrowa uchwalili budżet miasta na 2020 rok. Dochody zaplanowano w wysokości 351.438.810 zł, wydatki na poziomie 357.486.466 zł, a deficyt w wysokości 6.047.656 zł.

- Uchwalony budżet Ostrowa Wielkopolskiego na 2020 rok, to jeden z najtrudniejszych budżetów, jaki przyszło mi przedłożyć Radzie Miejskiej - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. Mierzymy się z problemami, w obliczu których przyszło stanąć wielu polskim samorządom. Z jednej strony mamy rozpędzony pociąg inwestycyjny, który w ostatnich latach w widoczny sposób pozwolił nam rozwinąć nasze miasto, z drugiej strony musimy mierzyć się ze skutkami obniżenia podatku dochodowego, zwolnienia młodych ludzi do 26. roku życia z PIT, wzrostem kosztów wynikających ze znacznego podniesienia najniższego wynagrodzenia oraz podwyżek dla nauczycieli. To udogodnienia wdrażane kosztem samorządów, którym coraz trudniej jest dźwigać kolejne obciążenia. Bo my wciąż chcemy budować przyjazne dla ludzi miasto, ale w nowych realiach jest to coraz trudniejsze.

Właśnie z tego powodu w budżecie miasta na rok 2020 pojawia się deficyt, który trzeba było pokryć kredytem.

- Rzeczywistość wszystkich polskich samorządów u progu nowego 2020 roku to niestety malejące źródła dochodów, a wciąż rosnące potrzeby i wydatki. Oceniając nowy budżet miasta trzeba brać pod uwagę obiektywne ogólnopolskie czynniki wpływające na sytuację ekonomiczną samorządów na przełomie 2019 i 2020 roku, takie jak zmiany podatkowe, które powoduję utratę dotychczasowych dochodów samorządów, szczególnie z podatku PIT oraz rosnące wydatki oświatowe wymagające coraz lokalnych środków w obliczu pogłębiającej się niewystarczalności subwencji oświatowej - mówi radny Marek Śliwiński, przewodniczący Klubu Przyjazne Miasto.

Mimo deficytu, to wciąż jest to budżet bezpieczny, pozwalający na dokończenie ważnych dla miasta przedsięwzięć inwestycyjnych, jak hala widowiskowo-sportowa czy wkraczająca w decydującą fazę rewitalizacja Ostrowa Wielkopolskiego. W tych nowych, trudnych warunkach utrzymany został Ostrowski Budżet Obywatelski, wysokie nakłady na sport oraz urealniono nakłady na oświatę.

Zdaniem Klubu Przyjazne Miasto na pozytywną uwagę zasługuje zwiększenie w nowym budżecie środków na dotacje dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, a także poszerzenie współpracy z organizacjami pozarządowymi o nowe obszary takie jak edukacja antysmogowa czy społeczna rewitalizacja.

- Warto mieć świadomość, że właśnie w tym trudnym dla samorządów momencie, nasze miasto ambitnie mierzy się i realizuje oczekiwaną przez 30 lat największą w historii ostrowskiego samorządu miejską inwestycję – budowę hali sportowo-widowiskowej Arena Ostrów. Budżet roku 2020 to także kontynuacja wielowymiarowej rewitalizacji Śródmieścia - podkreślił przewodniczący Marek Śliwiński

Swój wkład w rozwój miasta wniosą także spółki komunalne.

- Wciąż w fazie realizacji jest 80-milionowy projekt spółki WODKAN zakładający modernizację Stacji Uzdatniania Wody oraz oczyszczalni ścieków – mówi prezydent Ostrowa.- To może mało widowiskowa, ale ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców inwestycja. Przed nami również warta ponad 20 mln zł inwestycja spółki OZC SA związana z budową w Ostrowie wysokosprawnej kogeneracji na gaz ziemny. To część zintegrowanego i wielowymiarowego projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego - projektu innowacyjnego na skalę całego kraju. Przyszły rok to także rozwój budownictwa mieszkaniowego - dwa bloki odda mieszkańcom spółka MZGM, a kolejny blok OTBS.

 

Przed głosowaniem przewodniczący Klubu Przyjazne Miasto Marek Śliwiński apelował, by w tym szczególnym dla samorządu lokalnego momencie, odejść od dyskusji czysto politycznej i partyjnej, a wznieść się ponad podziałami na wymiar lokalny i samorządowy. Wygląda na to, że z opozycji posłuchał go tylko Andrzej Kornaszewski, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Bo mimo, iż wcześniej skrytykował projekt budżetu, to później razem z radnymi Klubu Radnych ,,Przyjazne Miasto’’ zagłosował za jego przyjęciem. Podobno omsknął mu się tablet do głosowania i trafił w nie ten przycisk, który chciał. A może to tylko takie tłumaczenie, a prawda jest zupełnie inna? Kto to wie.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe