Powiat Ostrowski: „Powrót do przeszłości”

  • 23.12.2019, 11:54
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: „Powrót do przeszłości”
„Powrót do przeszłości”, pod takim tytułem odbyła się druga wycieczka historyczno – integracyjna, organizowana przez Historyczny Wtórek. Celem wycieczki był Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, a także Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Katedra w Gnieźnie.

Podczas zwiedzania Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie uczestnicy wycieczki mogli się zapoznać z kulturą łużycką, z którego to okresu pochodzi osada obronna. Również z okresu kultury łużyckiej pochodzi cmentarzysko ciałopalne sprzed 2700 lat znajdujące się na terenie Wtórku. Tak więc uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z kulturą pradawnych Wtórkowian. Również na terenie rezerwatu znajduje się osada wczesnopiastowska, z tego samego okresu, którą odkryto w naszej miejscowości. Nie lada atrakcją dla uczestników był XXV Festyn Archeologiczny, który odbywał się w czasie wycieczki. W trakcie festynu było wiele atrakcji, które przeniosły nas w czasie do pradawnych kultur (m.in. pokaz orki pradziejowej za pomocą wołów, transport bloku piaskowca do budowy piramid, walki wojów, czy pokazy muzyki dawnej, itp.).

Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki było Gniezno, czyli pierwsza historyczna stolica Polski. W Muzeum Początków Państwa Polskiego mogliśmy przenieść się w czasie do okresu Pierwszych Piastów, kiedy tworzyło się nasze państwo. Nowoczesna forma edukacji multimedialnej oraz ciekawe eksponaty przybliżyły nam czasy życia w czasach średniowiecza. Następnie był czas na odwiedzenie Katedry Gnieźnieńskiej oraz spacer w okolicach Wzgórza Lecha.

Wycieczka miała charakter edukacyjno – integracyjny oraz międzypokoleniowy, gdzie uczestnicy w wieku od 3 do 70 lat mogli doświadczyć żywej historii, która natomiast jest doskonalą okazją do integracji.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
POGRANICZNIK
POGRANICZNIK 23.12.2019, 15:57
Zawodzie Kalisz wiadomo wam coś o tym miejscu .

Pozostałe