Powiat Ostrowski: Najnowocześniejsza w kraju

  • 20.12.2019, 08:10 (aktualizacja 23.12.2019, 08:25)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Najnowocześniejsza w kraju
Bez tego miejsca nie jest możliwy rozwój oddziałów szpitala, ani przeprowadzanie żadnych zabiegów i operacji. Tym ważniejsze, że w ostrowskim szpitalu powstaje centralna sterylizatornia. Jak przekonują przedstawiciele wykonawcy, to będzie obiekt należący do czołówki tego typu obiektów w Polsce.

Nowa centralna sterylizatornia powstaje na parterze nowo wybudowanego skrzydła szpitala. Zamiast dotychczasowej ciasnoty pracownicy będą mieli do dyspozycji kilkaset metrów kwadratowych powierzchni wyposażonych w nowoczesne urządzenia.

- Już na etapie projektowania i budowy nowego skrzydła zaplanowaliśmy, że w przypadku pozyskania środków finansowych będziemy budować centralną sterylizatornię. I to już staje się faktem. Prace są realizowane, a wcześniej przygotowaliśmy montaż finansowy, który pozwolił budowę rozpocząć. Jest to znaczny wysiłek finansowy, bo całe zadanie kosztuje ponad 5 mln złotych – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Montaż finansowy przygotowany na potrzeby tej inwestycji obejmuje zaangażowanie środków z trzech źródeł.

Staraliśmy się o dotację z puli premiera i udało się nam na ten cel pozyskać kwotę 1,2 mln zł. To są znaczące środki, które pozwoliły nam rozpocząć przygotowania. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania tych środków– powiedział Roman Pacholczyk wicestarosta ostrowski.

Z budżetu powiatu przeznaczy na ten cel 1,5 mln, a pozostałe środki to kredyt inwestycyjny, który na ten cel zaciągnął szpital.

- Nowa sterylizacja pozostanie w podziemiu, ale będzie to już zupełnie inny poziom, inna jakość. Wspólnie ze starostwem remontujemy i rozbudowujemy szpital. Jednak nie tylko same oddziały stanowią o jakości i świadczeniu usług w szpitalu. Postawiliśmy na rozwój oddziałów zabiegowych, ostatnim jest oddział okulistyki. To wszystko wymaga za sobą sprawnej sterylizacji – powiedział Dariusz Bierła.

Za inwestycją przemawiały nie tylko potrzeba rozwijających się oddziałów, ale fakt, że warunki pracy na steryliacji nie zmieniły się od kilkudziesięciu lat.

- Będzie więcej urządzeń i wreszcie warunki odpowiadające wszelkim rozporządzeniem ministra zdrowia - powiedział Rafał Wielebski szef sterylizatorni w ostrowskim szpitalu. –Minimalny czas potrzeby na to, aby urządzenie skażone mogło być ponownie użyte to ok. 5 godzin. Dziennie przygotowujemy ok. 20 wsadów sterylizacyjnych. Laikowi niewiele to mówi, ale to bardzo duża objętościowo ilość narzędzi.

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Informer Med. Specjalizująca się tego typu inwestycjach i przekonują, że rozwiązania w Ostrowie będą naprawdę z najwyższej półki. Będą nie tylko nowoczesne urządzenia, ale także system komputerowy monitorujący obieg tych narzędzi, etapy wykonywania czynności. W efekcie ma to dać 100 procentowa gwarancję sterylności.

- W szpitalu zamontowane zostaną urządzenia szwajcarskich producentów. To sprzęt z najwyższej światowej półki i w naszym przekonaniu będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu sterylizatorni w Polsce. Zadanie bardzo ciekawe i wymagające. Realizacja wymagała skoordynowania wielu branż. Wymagało m.in. montażu ogromnych central wentylacyjnych, zlokalizowanych na dachu. Dzięki nim jest możliwość uzyskania podciśnienia w poszczególnych strefach . Zastosowany sprzęt będzie szybszy, bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i zdecydowanie delikatniejszy dla narzędzi, co wydłuży ich żywotność – powiedział Jędrzej Mroczyński z firmy Informer Med.

Prace budowlane rozpoczęły się 14 października 2019. Planowane oddanie do użytku to marzec 2020 roku.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe