Pływanie: Złota Julia. Kaliszanka dwukrotną mistrzynią Polski

  • 17.12.2019, 12:20
  • Ryszard Binczak
Pływanie: Złota Julia. Kaliszanka dwukrotną mistrzynią Polski
Fantastycznie spisała się podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu Julia Maik. Reprezentantka Kaliskiego Klubu Sportowego zdobyła aż trzy medale, w tym dwa złote. Po mistrzowski tytuł sięgnęła w wyścigach na 50 i 100 m stylem dowolnym. Srebro wywalczyła na dystansie 200 m stylem dowolnym.

Zawody rozegrano w miniony weekend na 25-metrowym basenie Aqua Lublin. Podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego swoje popisowe występy rozpoczęła już w piątek, pierwszym dniu rywalizacji. W wyścigu na 50 m stylem dowolnym zawodniczka KKS-u Kalisz uzyskała fantastyczny czas - 25.08, który jest jej nowym rekordem życiowym.
W finale zdecydowanie, bo o prawie sekundę, wyprzedziła Wiktorię Piotrowską z AZS AWF Warszawa oraz Martynę Jabłońską z UKS G-8 Bielany Warszawa.

- Celem Julii był nie tylko złoty medal, ale przede wszystkim uzyskanie wartościowego rekordu życiowego. Zadanie wykonała w stu procentach – komentuje zadowolony z sukcesu swojej podopiecznej trener Dominik Grudziński. Finałowy wynik Julii jest zaledwie o jedną dziesiątą sekundy gorszy od rekordu Polski juniorek 16-letnich. Jednocześnie jest to piąty wynik sezonu w kraju w gronie seniorek. Szybciej popłynęły tylko złote medalistki z niedawnych mistrzostw Europy z Glasgow: Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz i Dominika Sztandera oraz olimpijka z Rio de Janeiro Anna Dowgiert.

Tego samego dnia, niespełna godzinę później, Julia stanęła do rywalizacji w wyścigu na dystansie 200 m stylem dowolnym. I zakończyła ją z kolejnym krążkiem na szyi. Finałowe zmagania dostarczyły wielu emocji. Pływaczka KKS-u rozpoczęła bardzo szybko, zdaniem trenera Grudzińskiego o sekundę za szybko na pierwszych 100 m, a to przełożyło się na końcowy rezultat. Wprawdzie na półmetku prowadziła, ale już druga cześć dystansu należała do głównej faworytki tej konkurencji Marty Klimek z Unii Oświęcim, która zameldował się na mecie o 0.64 przed kaliszanką. Zdobywając wicemistrzostwo kraju czasem 2:01.60 Julia Maik ustanowiła kolejny znakomity rekord życiowy. Jest to siódmy wynik sezonu wśród seniorek w Polsce.

Fantastyczną formę Julia potwierdziła w ostatnim dniu mistrzostw triumfując na dystansie 100 m stylem dowolnym. W wyścigu finałowym nie miała sobie równych. O ponad sekundę wyprzedziła Martynę Jabłońską i Adriannę Szwabińską z Torpedy Oleśnica. Dopiero czwarta na mecie była mistrzyni na 200 m kraulem Marta Klimek. Uzyskany w finale rezultat - 55.36 - jest nowym rekordem życiowym Julii i zarazem szóstym wynikiem sezonu w Polsce wśród seniorek.

Podczas mistrzostw w Lublinie Julia popłynęła jeszcze w finale A na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Z czasem 29.20 została sklasyfikowana na 4. miejscu. Przed nią znalazły się Martyna Piesko z AZS UMCS Lublin, Anna Kozińska z UKS GIM 92 Ursynów oraz Adela Piskorska z Torpedy Oleśnica.

Weekendowymi sukcesami utalentowana kaliszanka po raz kolejny potwierdziła swoją dominację w kraulowym sprincie w kraju wśród 16-latek. Warto przypomnieć, że w lipcu zdobyła tytuły mistrzowskie na 50 i 100 m stylem dowolnym podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich na 50-metrowym basenie, także w Lublinie.

W finale A na dystansie 200 m stylem grzbietowym zaprezentowała się także Julia Kantecka, która z czasem 2:23.36 zajęła dziesiąte miejsce. Trenowana przez Dominika Grudzińskiego zawodniczka swoją pozycję w krajowej czołówce juniorek ugruntowała startem w trzech finałach B, w których zajmowała miejsca: 6. na 400 m kraulem, 9. na 100 m stylem grzbietowym oraz 10. na 100 m stylem dowolnym. W ostatecznym rozrachunku dało jej to odpowiednio pozycje 16., 19. i 20. w kraju wśród szesnastolatek.

Aż w pięciu finałach B wystąpił Mikołaj Biedka. Podopieczny trenera Jakuba Stefaniaka w każdym ze startów, w eliminacjach bądź w finałach, poprawiał swoje rekordy życiowe. Najwyższą – 4. lokatę w finale B, a ostatecznie 14. pozycję w całych mistrzostwach, zajął w konkurencji 50 m stylem klasycznym. Ponadto był 15. na 100 m stylem klasycznym, 17. na 100 m stylem dowolnym, 19. na 50 m delfinem i 20. na 100 m delfinem.

Bez miejsc w finałach, ale z licznymi rekordami życiowymi wrócili z mistrzostw: Julia Łakomiak, Łukasz Kardoliński i Wiktor Biskup.

Przygotowanie do sezonu i udział w mistrzostwach zawodników KKS-u Kalisz możliwy był dzięki dotacji z Urzędu Miasta Kalisza na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w pływaniu.

 

www.kalisz.pl, fot. sekcja pływacka KKS-u Kalisz

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe