Powiat Kaliski: Blizanowscy krwiodawcy uratowali niejedno życie

  • 16.12.2019, 20:36
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Blizanowscy krwiodawcy uratowali niejedno życie
W tym roku minęło 10 lat od zorganizowania pierwszej akcji krwiodawstwa przez Gminny Klub Dobrowolnych Honorowych Dawców Krwi w Blizanowie, było to 6 lutego 2009 roku.

Blizanowski klub został utworzony dokładnie 15 listopada 2008 roku i do tej pory zorganizował 19 akcji oddawania krwi w Blizanowie, podczas których uzbierano blisko 190 l krwi. W pierwszym roku działalności klubu zorganizowano trzy akcje, w kolejnych po dwie (z przerwą w latach 2015-2016). Liczy się każda kropla krwi i systematyczność działań. Jest to najmłodszy z kilkunastu klubów, które przystąpiły do struktur działającego od 16 lat Stowarzyszenia Dobrowolnych Honorowych Dawców Krwi Południowa Wielkopolska. Zwyczaj oddawania krwi całymi rodzinami czy zakładami pracy jest dosyć często spotykany wśród krwiodawców. Jest grupa kilkunastu osób, które czynią to regularnie. W bazie blizanowskich krwiodawców klubowiczów znalazło się ponad 150 osób. Niektórzy oddawali krew w ciągu pierwszych lat działalności klubu, ale teraz nie mogą z przyczyn zdrowotnych. Na szczęście w ich miejsce pojawiają się nowe osoby, które decydują się podzielić tym najcenniejszym lekiem. Są też mieszkańcy gminy Blizanów, którzy poza blizanowskimi akcjami oddają krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu lub okolicznych akcjach wyjazdowych.

Spotkanie stało się okazją do podsumowań, podziękowań krwiodawcom i sponsorom oraz wszystkim osobom wspierającym ideę krwiodawstwa. Głos zabierali: Stanisław Niklas – prezes DHDK Blizanów, Paulina Wróblewska – wiceprezes DHDK Blizanów, Krzysztof Portasiak – prezes DHDK Południowa Wielkopolska i Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów.

Kolejna 20 akcja odbędzie się 6 maja 2020r. Władze klubu zapowiedziały zorganizowanie wystawy zdjęć dokumentujących działalność blizanowskiego DHDK od początku istnienia.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe