Ostrów: Ostrów w gronie laureatów międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce”

  • 16.12.2019, 09:55
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów w gronie laureatów międzynarodowego konkursu „Innowacje…
Ostrów Wielkopolski znalazł się w gronie laureatów międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce”. Na konkurs wypłynęły 402 projekty z całej Europy. Ostrowski projekt dot. budowy mieszkań dla seniorów przy ul. Wiosny Ludów znalazł się w ścisłym finale. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali w Berlinie.

Nagrody przyznaje Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą w Wiedniu.  Nagrody przyznawane są od 2017 r. w ośmiu kategoriach. W tegorocznej edycji wyłoniono 80 finalistów z 24 europejskich krajów.  Prace oceniało międzynarodowe jury złożone z ponad 1000 internautów z całej Europy.
Ostrowski projekt dot. budowy mieszkań dla seniorów przy ul. Wiosny Ludów nominację uzyskał w kategorii „Jakość Życia”. Projekt został doceniony przede wszystkim za nowatorskie podejście do polityki senioralnej. Mieszkania dla Seniorów  mieszczą się w samym centrum Ostrowa, a tym samym powalają  osobom 60 + być jak najdłużej aktywnymi w  życiu społecznym miasta.
-  Mieszkania powstały w odpowiedzi na problemy, z jakimi na co dzień borykają się seniorzy. Władze miasta dostrzegły fakt, że seniorzy są często „więźniami” czwartego piętra – mieszkają w budynkach bez windy, mają do pokonania schody.  Jestem niezwykle wzruszona i dumna, że Ostrów Wielkopolski został wyróżniony w tak prestiżowym konkursie. Tym bardziej, że Ostrów Wielkopolski, jako jedyne ze średnich miast w Polsce, doszło do wielkiego finału konkursu, w towarzystwie takich  polskich metropolii jak m.in. Wrocław, Lublin, Gdańsk – mówi Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Nagrody za innowacyjność w polityce są przyznawane za działania na polu samorządowym, które poprawiają życie wszystkich Europejczyków.  Nagrody wyróżniają innowacyjną pracę włodarzy miast i regionów oraz polityków na innych szczeblach, pokazując ją jako przykład najlepszych praktyk dla innych Europejczyków.
- Nagradzamy i wspieramy polityków w Europie, którzy mają odwagę przełamywać bariery. Chcemy wzmacniać demokrację i polityków, którzy o nią dbają i są dla innych inspiracją – mówi Edward Strasser założyciel i dyrektor generalny The Innovation in Politics Institute*.
- W tym roku mamy rekordową liczbę projektów w finale – mówi Julia Kozak reprezentująca Instytut Innowacji w Polityce w Polsce – Cieszę się że coraz więcej polskich regionów i miejscowości dostrzega wartość tej inicjatywy i dzięki niej staje się przykładem dla innych. [ *cytaty za „Rzeczpospolita” z dn. 14 listopada br.]
To już drugie wyróżnienie w tym konkursie dla Prezydent Miasta Beaty Klimek. W 2017 roku do ścisłego finału został zakwalifikowany projekt dotyczący projektów miejskich (m.in. Ostrowska Karta Seniora, Ostrowska Karta Rodziny).
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Niemiec i Prezydenta Austrii. Tegoroczna edycja poświęcona była pamięci śp. Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe