Powiat Kaliski: XVII Świąteczne Spotkanie z Tradycją

  • 11.12.2019, 05:26
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: XVII Świąteczne Spotkanie z Tradycją
XVII Świąteczne Spotkanie z Tradycją odbyło się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Zbiersku.

Mimo, że Boże Narodzenie kojarzy się z czasem miłości i radości, to jednak początek XVII Świątecznego Spotkania z Tradycją miał refleksyjny charakter. Refleksji, zadumy i wzruszenia dostarczyła z pewnością kolęda dla nieobecnych, która rozbrzmiała przy wygaszonych światłach w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zbiersku. Dedykowana była śp. Justynie Ilonie Urbaniak, która w latach 2014-2019 sprawowała urząd burmistrza Stawiszyna. To właśnie tuż po kolędzie, którą na stojąco wysłuchał komplet publiczności, na ręce męża zmarłej Justyny Urbaniak, przekazano pośmiertnie nadany przez Radę Powiatu Kaliskiego, Medal ,,Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego" za szczególne zasługi dla samorządu terytorialnego, działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i promocję powiatu kaliskiego. Medal został nadany na wniosek Zarządu Powiatu Kaliskiego oraz Prezydium Rady Powiatu Kaliskiego.
- To że tu jesteśmy to jest właśnie życzenie Justyny Urbaniak. Spotykamy się tutaj dlatego, że tak chciała. Chciała to spotkanie zorganizować dla swoich mieszkańców i dla mieszkańców całego powiatu. Niestety odeszła. To co my możemy dziś zrobić to oddać Jej cześć i pamięć. Właśnie dlatego Rada Powiatu Kaliskiego nadała pośmiertnie Justynie Urbaniak, burmistrz Stawiszyna, tytuł ,,Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego" – powiedział przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Jan Adam Kłysz.
Boże Narodzenie to czas refleksji, wpisany w polską tradycję i kulturę. To tradycja rodzinnej, uroczystej wieczerzy jest bardzo mocno zakorzeniona w polskich domach. Stół wigilijny oddaje świąteczny nastrój, ciepło rodzinne oraz atmosferę miłości łączącą domowników. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zbiersku przez cały czas trwania XVII Świątecznego Spotkania z Tradycją wystawionych było łącznie 13 stołów, a każdy z nich był inny, wyjątkowy, przygotowany z najwyższą starannością. Z bogactwa kulinarnego znajdującego się na stołach mogli skorzystać goście wydarzenia. Ale jeszcze zanim taka możliwość zaistniała, to walory smakowe, estetykę, pomysłowość i oryginalność kompozycji przygotowanych przez reprezentacje gmin i trzech szkół z terenu powiatu kaliskiego, zostały ocenione przez jury Konkursu "Tradycyjny stół wigilijny". Piotr Szymkowiak, Grzegorz Kaczmarek, Marta Wolarz i Małgorzata Szczucka, członkowie jury, przyznali ostatecznie zwycięstwo w konkursie ex aequo Stowarzyszeniu ,,Jak w Rodzinie", reprezentującemu gminę Godziesze Wielkie oraz Kole Gospodyń Wiejskich Pawłówek (Gmina Blizanów).
Jedna z tradycji, która towarzyszy uczestnikom wigilijnej wieczerzy jest łamanie się opłatkiem. Zwyczaj ten, w swoim wierszu "Opłatek" opisał Cyprian Kamil Norwid. I właśnie ten utwór przedstawił w sobotę i tym samym przypomniał o istocie pięknej tradycji uczeń miejscowej szkoły, Oskar Grajnert.
Podczas XVII Spotkania z Tradycją nie mogło zabraknąć oczywiście występów muzycznych. W ten świąteczny czas, w polskich domach śpiewamy piękne kolędy, i tak było również w Zbiersku. W nastrój wspólnego kolędowania wprowadzili zgromadzoną publiczność muzycy z powiatu kaliskiego, czyli grupa "Brzezinianki" oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zbiersku. W sobotę, nie mogło zabraknąć także przyjaciół ze Lwowa, którzy towarzyszą świątecznemu spotkaniu już od kilku lat. Chór Szkoły Muzycznej nr 2 we Lwowie, bo o nim mowa, wystąpił pod kierownictwem Dyrektor Halyny Lavrys, dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń.
MM
Fot. Marta Wolarz

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe