Ostrów: Trwają rozmowy w sprawie przedłużenia umowy

  • 11.12.2019, 04:33 (aktualizacja 12.12.2019, 09:27)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Trwają rozmowy w sprawie przedłużenia umowy
Od maja 2017 roku w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów pracują skazani z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Współpraca układa się bardzo dobrze i już są prowadzone rozmowy, by umowę przedłużyć na 2020 rok.

Działania kadry aresztu na rzecz aktywizacji skazanych poprzez ich zatrudnienie, realizowane są w duchu rządowego programu „Praca dla więźniów”. 22 maja 2017 roku w siedzibie Aresztu Śledczego podpisana została pierwsza umowa o zatrudnieniu skazanych. W imieniu spółki RZZO umowę podpisał Prezes Zarządu Andrzej Strykowski, a areszt reprezentował dyrektor kpt. Waldemar Zaremba.

- Praca daje tym osobom możliwość produktywnego spędzenia czasu, a nam pozwala uzupełnić obsadę brakujących stanowisk na instalacji - mówi Andrzej Strykowski, prezes Zarządu RZZO. - Współpracujemy już blisko trzy lata i muszę stwierdzić, że jesteśmy bardzo zadowoleni.

Natomiast dyrektor zakładu Kinga Wieczorek - Nowicka podkreśla, że osoby z Aresztu Śledczego w Ostrowie codziennie udowadniają swoim zaangażowaniem jak wartościowa jest praca w tak trudnych warunkach.

- Aresztanci pracują głównie w kabinach sortowniczych, gdzie ręcznie segregują odpady. Wstępnie oczyszczają strumień odpadów z przedmiotów tarasujących oraz odzyskują surowce wtórne - mówi Kinga Wieczorek - Nowicka.

Obecnie są prowadzone rozmowy na temat przedłużenia współpracy. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w grudniu br. zostanie podpisany aneks do umowy i będzie można zatrudnić nawet do dwudziestu pięciu osadzonych.

- Umowa Aresztu z RZZO zostaje przedłużona na kolejny rok w dotychczasowym brzmieniu – mówi por. Michał Łuczkanin, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. - Docelowo zatrudnionych może być do 25 osadzonych, aktualnie pracuje 20. W tym zakresie nie ma zmian w stosunku do poprzedniego roku.

 

Jednym z najważniejszych celów, jaki przyświeca podejmowanym przez administrację więzienną działaniom jest doprowadzenie osadzonych do płynnego powrotu do społeczeństwa.

- Zdarzają się takie przypadki, że skazani po odbyciu kary pozbawienia wolności otrzymują pracę w firmie, w której wcześniej pracowali jako osadzeni. Spółka RZZO jest zadowolona z sumienności, z jaką aresztanci wykonują swoje obowiązki - wyjaśnia por. Michał Łuczkanin.

Mieszkańcy Ostrowa nie muszą się obawiać, że w RZZO pracują groźni przestępcy. Do pracy trafiają tam skazani, którzy mają stosunkowo krótkie wyroki i nie są niebezpieczni.

- Do pracy takiej jak ta w RZZO trafiają tylko osoby, które mogą opuszczać zakład karny - mówi por. Michał Łuczkanin.

Aresztanci nie pracują dla RZZO za darmo. Otrzymują wynagrodzenie, które jest podstawą odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu czas aresztowania w przypadku tych osób jest zaliczany przez ZUS do okresów składkowych, uwzględnianych w chwili np. nabycia praw emerytalnych.

Współpracę ze spółką RZZO bardzo sobie ceni dyrektor Aresztu Śledczego, kpt. Waldemar Zaremba.

- Z propozycją zatrudnienia w RZZO osób pozbawionych wolności wystąpił Prezes Zarządu Andrzej Strykowski - przypomina kpt. Waldemar Zaremba. - Uznałem, że skoro spółka RZZO ma problemy ze znalezieniem ludzi do pracy, to należy wyjść jej na przeciw. Dziś z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że była to bardzo dobra decyzja, korzystna dla obu stron. Aby naszą współpracę stale udoskonalać często się spotykamy i wymieniamy doświadczenia. Muszę przyznać, że jest to spółka, z którą pracuje się nam znakomicie.

Spółka RZZO jest zadowolona z sumienności, z jaką aresztanci wykonują swoje obowiązki.

- Jesteśmy otwarci na tego typu rozwiązania wierząc, że ten sposób przyczyni się do poprawy efektywności pracy zakładu i uzyskiwania coraz to lepszych standardów środowiskowych - dodaje Andrzej Strykowski.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe