Powiat Ostrowski: „Mięsopusty w głogowskiej karczmie”.

  • 10.12.2019, 05:02
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: „Mięsopusty w głogowskiej karczmie”.
W sali widowiskowo- sportowej w Raszkowie odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia Tańca Ludowego Głogowianie. W głogowskiej karczmie oprócz tancerzy i aktorów z zespołu Głogowianie pojawili się: Swojacy, kapela Kocina i kapela Tursko.

Zaproszeni goście mogli oglądać zespół w trzech odsłonach. Na początku na scenie pojawili się charakterystyczni przebierańcy chodzący po wsiach w okresie zapustów: Baba z Dziadem, Żandarm, Kominiarz i Koza. Obrazek sceniczny dopełniony został wielkopolskimi tańcami: wiwatem, oberkiem, kulawym i lendrem oraz humorystycznymi dialogami. Publiczność bardzo entuzjastycznie reagowała na swawole jakie miały miejsce w głogowskiej karczmie. Na scenie prym wiodła Gospodyni i Karczmarka, które gościły co chwilę nowo pojawiających się w karczmie gości: handlarza Mośka, Ignaca ze swoją kapelą z Turska oraz dzieci poszukujących mięsopustnych łakoci.

W trakcie koncertu Głogowianie zaprezentowali suitę tańców kaszubskich: nenkę, kosedera, mareszkę kowala i widowiskowego dżeka w wykonaniu panów. Ostatnimi gośćmi, którzy pojawili się w karczmie byli cieszyńscy mieszczanie. Tańce z tego regionu wykonywane przez Zespół Tańca Ludowego Głogowianie cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem i żywiołową reakcją. Piękne, bogato zdobione stroje, wirujący w takt melodii węgierskiego czardasza tancerze sprawili, że publiczność domagała się bisu. Na zakończenie koncertu przyszedł czas na życzenia. Na ręce kierownika zespołu Bernarda Podziemka życzenia złożyli: burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, Senator RP Ewa Matecka, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Szukalski, radne powiatu ostrowskiego Maria Tomaszewska i Katarzyna Spiżak, zaproszone delegacje oraz zespoły ludowe.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe