Powiat Ostrowski: Na nowych drogach bezpieczniej

  • 06.12.2019, 05:03 (aktualizacja 12.12.2019, 09:27)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Na nowych drogach bezpieczniej
Około 20 mln zł wyniosą tegoroczne wydatki na budowę i remonty dróg powiatowych. Korzystna aura sprzyja drogowcom, którzy kończą ostatnie zaplanowane na ten rok prace.

W ostatnich dnia oficjalne oddano do użytku wyremontowany odcinek drogi w Tarchałach Wielkich w Gminie Odolanów.

- Na ten remont czekaliśmy wiele lat, bo ostatni asfalt był tu położony w latach 80-tych i od tej pory wykonywano jedynie doraźne remonty. Cieszymy się bardzo, bo z jednej strony w drodze były duże dziury, ale jeszcze większym problemem był brak odwodnienia. Po każdym deszczu robiły się ogromne kałuże. Problem zniknął gdy pojawiło się odwodnienie. Teraz jesteśmy wszyscy zadowoleni - powiedziała Elżbieta Tomczak sołtys Tarchał.

W Tarchałach wyremontowano ponad kilometr drogi. Powstała nie tylko nowa nawierzchnia, ale także infrastruktura towarzysząca.

- Jest to droga powiatowa, ale o znaczeniu regionalnym. Łączy drogę powiatową z wojewódzką i jest alternatywnym połączeniem do Odolanowa. Rzeczywiście, kiedy powstał chodnik woda nie miała gdzie spływać. Robiły się kałuże, a piesi byli oblewani wodą przez samochody. Rozwiązanie tego problemu było więc koniecznością. Teraz wraz z remontem drogi powstała kanalizacja deszczowa – powiedział Grzegorz Finke, podkreślając także, że wsparcia rzeczowego przy tej inwestycji udzielił także burmistrz Gminy i Miasto Odolanów.

Starosta ostrowski podkreślił, że droga znacznie poprawia bezpieczeństwo dzieci, które tędy chodzą do szkoły i przedszkola.

-Chociażby tylko z tego powodu były to dobrze wydatkowane powiatowe pieniądze – powiedział Paweł Rajski.

To nie jedyna inwestycja drogowa realizowana na terenie Gminy Odolanów. Jedną z największych była budowa I odcinka drogi Kaczory – Baby.

–Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych z funduszu modernizacji dróg samorządowych, środkom z naszego budżetu i wsparciu gminy powstał nowy 2,5 km odcinek drogi wraz ze ścieżką rowerową. Mieszkańcy coraz częściej oczekują właśnie budowy dróg rowerowych - powiedział starosta ostrowski.

Przed powiatem drugi etap modernizacji tej drogi na odcinku od Bab do Wierzbna. Cieszy fakt, że także na to zadanie udało się powiatowi pozyskać dofinansowanie z rządowych funduszy przeznaczonych na modernizację dróg. W tym przypadku wynosi ono aż 3,2 mln zł. Z budżetu powiatu dołożone zostanie 1,2 mln zł. Za te pieniądze powstanie 3,5 km nowej nawierzchni drogi oraz ścieżka rowerowa i chodnik.

Nowa ścieżka rowerowa powstaje także na odcinku od granicy Ostrowa do Gorzyc Wielkich. Inwestycja ta w połączeniu z już istniejącymi ścieżkami przy drogach tworzy około 10 km pętlę ścieżek co powinno zadowolić cyklistów.

  1. wyczekiwaną inwestycją była z kolei budowa inteligentnego przejścia dla pieszych na drodze powiatowej przy szkole w Radłowie. To jedna z dróg powiatowych o największym obciążeniu ruchu.

– W przeszłości było tu wiele przykrych sytuacji włącznie z wypadkami śmiertelnymi z udziałem dzieci. Budowa sygnalizacji świetlnej i przejścia była dla nas bardzo ważna. Najbliższe przejście znajdowało się 200 m stąd– powiedziała Iwona Pasternak.

Wnioski w sprawie montażu oświetlenia składały zarówno Rada Rodziców, jak i samorząd wiejski Radłowa. Całe zadanie kosztowało ok. 340 tys. zł. Z tego 238 tys. pochodziło z budżetu powiatu, a kwotą 100 tys. dofinansował je burmistrz Gminy i Miasta Raszków. Dzięki tej współpracy powstało nie tylko nowe przejście, ale także zatoczka autobusowa, fragment chodnika oraz odwodnienie.

- Jako powiat wydajemy miliony na budowę i remonty dróg. W tym kontekście to zadanie nie jest bardzo duże, bo kosztujące ok. 300 tys. zł. Ma ono jednak dla mnie, dla tych dzieci i ich rodziców znaczenie milionowe, bo właśnie podnosi bezpieczeństwo ich dzieci – powiedział starosta Paweł Rajski.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe