Powiat Ostrowski: Warsztaty dla uczniów, wolontariuszy i urzędników

  • 06.12.2019, 04:39
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Warsztaty dla uczniów, wolontariuszy i urzędników
Już po raz drugi gmina Ostrów Wielkopolski wzięła udział w wyjątkowych warsztatach „Zrozumieć starość”. Tym razem w specjalnym szkoleniu wzięli udział wolontariusze oraz uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej w Lamkach oraz Topoli Małej. Dodatkowo warsztaty zorganizowano w Urzędzie Gminy. Wzięli w nim udział pracownicy urzędu, gminnej biblioteki, GOPS-u i PUK-u.

Warsztaty były możliwe dzięki Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania, które realizuje projekt "Integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami - to możliwe!". Warsztaty w gminie Ostrów Wielkopolski były całkowicie bezpłatne.

Podczas trzy godzinnego spotkania wykorzystano innowacyjne narzędzia. Był to kombinezon starości symulujący znaczne ograniczenia i niepełnosprawności wieku senioralnego, zestaw gogli symulujący choroby oczu (m.in. zaćmę, jaskrę), symulator choroby Parkinsona, wózek inwalidzki, a także zestaw symulujący ograniczenia w orientacji przestrzennej osób niewidomych.

- Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Szczególnie wśród uczniów wzbudziły duże zaciekawienie. Zależy nam by przełamywać wszelkie stereotypy zawiązane z wiekiem senioralnym, budować wśród ludzi młodych większą empatię wobec osób mniej sprawnych i starszych. Były to drugie tego typu warsztaty w Gminie Ostrów Wielkopolski. Pierwsze odbyły się w czerwcu w szkołach w Gorzycach Wielkich, Sobótce i Lewkowie. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, dlatego zależało nam by ponownie zorganizować tego typu warsztaty. – podkreśla Anna Woźnica z UG Ostrów Wielkopolski.

Głównym założeniem warsztatów było zwiększenie kompetencji osób, w zakresie organizowania działań integrujących osoby z niepełnosprawnościami, zwiększenie ich umiejętności i wiedzy w zakresie asystowania osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym, wsparcie i profesjonalną współpracę instytucji z wolontariuszami. Wszystko po to by podejmowane w przyszłości akcje jeszcze bardziej odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, a realizowany przez Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w Poznaniu.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe