
Coraz więcej seniorów chce żyć aktywnie, dbać o siebie i otaczający ich świat. Odpowiednią przestrzeń i warunki do takiej aktywności muszą stworzyć jednak samorządy. M.in. dlatego gminy, które tworzą Aglomerację Kalisko-Ostrowską i Metropolię Poznań przeprowadziły projekt „Czas na Seniora” dla starszych mieszkańców łącznie 40 gmin. Właśnie podsumowano te działania i przedstawiono najważniejsze punkty polityki senioralnej, która ma w najbliższych dekadach uwzględniać potrzeby seniorów.
Cykl warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska razem z Metropolią Poznań ma właśnie zapobiegać wyrzucaniu poza margines społeczny. Już sam udział w tych spotkaniach był formą aktywizacji, ale podczas warsztatów seniorzy ze specjalistami ustalali, co oczekują od samorządów. To była też wymiana doświadczeń osób starszych z miast i z wsi. I okazuje się, że społeczność wiejska wbrew pozorom jest bardzo aktywna i zintegrowana.
– U nas mamy koła gospodyń wiejskich, panie bardzo się starają. Organizują co mogą. Dzień Babci, Dzień Dziadka, Andrzejki, Dzień Dziecka, mamy Koło Przyjaciół Opatówka, zawiązały koło nordic walking, chodzą o kijkach - wymienia Wioletta Galant, pracownik MOPS w Opatówku.
- Długość życia wydłuża się, a przez to zmienia się przekrój społeczny naszej populacji. - Z ostatnich danych GUS wynika, że największa grupa seniorów w naszej Aglomeracji to osoby w wieku 70 lat i więcej. Łącznie na terenie AKO mieszka prawie 86 tysięcy osób starszych, powyżej 60 roku życia – wyjaśniała Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Potrzeby seniorów, jak zapewniała Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, będą ujęte też w strategii rozwoju Wielkopolski do 2030 roku.
Wynikiem warsztatów „Czas na Seniora” są wnioski i założenia do przyszłej Polityki Senioralnej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Robocza wersja tego dokumentu trafi do samorządów AKO, a po ich akceptacji lub wzbogaceniu o ich autorskie projekty, zostanie przyjęta przez Aglomerację jako dokument – drogowskaz do działań na rzecz seniorów.
MW
Fot. Mateusz Walczak