Ostrów: Instruktorzy z OHP z wizytą w ostrowskim Centrum Kształcenia Praktycznego

  • 02.12.2019, 04:33
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Instruktorzy  z OHP z wizytą w ostrowskim Centrum Kształcenia Praktycznego
Instruktorzy nauki zawodu z Ochotniczych Hufców Pracy, którzy przyjechali na szkolenia do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, odwiedzili Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie Wielkopolskim.

Wizyta w Centrum Kształcenia Praktycznego  w Ostrowie  odbyła się w ramach szkoleń instruktorów nauki zawodu w OHP i miała za zadanie pokazać, jak wygląda i funkcjonuje supernowoczesna placówka edukacyjna,  w której odbywają się zajęcia dydaktyczne dla młodzieży z trzech ostrowskich szkół: Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Działa w niej 10 nowych pracowni przeznaczonych  do kształcenia zawodowego w specjalnościach: obróbki skrawaniem, budowlano-instalacyjna, projektowania i programowania komputerowego, energetyki odnawialnej i mechatroniki, pracownia obróbki ręcznej, szkoleń BHP, chłodnictwa i mechatroniki, elektrotechniki, elektroniki i elektroenergetyki, pojazdów motocyklowych oraz spawalnicza.
 - Nasza wizyta miała na celu zapoznanie się z systemem funkcjonowania CKP, które przygotowuje młodzież do wykonywania różnych  zawodów. Dlatego chcieliśmy wspólnie w uczestnikami kursu zobaczyć i porównać wyposażenie warsztatów oraz metody pracy, które często bywają w różnych placówkach. I byliśmy pod ogromnym wrażeniem tej inwestycji, która powstała z rozmachem i to uzasadnionym. Myślę, że jest to wzór do naśladowani i mam nadzieję, że niektóre rzeczy uda się przenieść na  nasz grunt - tłumaczy Krystian Piasecki, dyrektor CKiW w Pleszewie. 
CKP kosztowało ponad 15 milionów złotych, a jego budowa była możliwa dzięki dużemu dofinansowaniu  w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.
- Ja, jako starosta i my jako powiat jesteśmy bardzo dumni z tego, że udało nam się wybudować tak nowoczesny i tak doskonale wyposażony  obiekt przeznaczony do kształcenia zawodowego młodzieży. Bez wątpienia był on  potrzebny i dzisiaj po naszej młodzieży widzimy, że  ta baza, którą stworzyliśmy była strzałem w dziesiątkę - mówił podczas powitania Paweł Rajski, starosta ostrowski. 
 Z kolei Marek Wojtasz, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim dodał, że CKP jest też odpowiedzią na potrzeby lokalnego rynku pracy. 
 - Uczniowie mają do dyspozycji najnowocześniejsze urządzenia o maszyny, które niczym nie różnią się od tych działających w polskich przedsiębiorstwach. Zresztą decyzje o wyposażeniu pracowni były podejmowane w porozumieniu z pracodawcami, którzy pracują na konkretnym sprzęcie - przyznał dyrektor ZST. 
Zastępca dyrektora i zarazem szef CKP Sławomir Olszewski wyjaśnił, że z bazy CKP korzysta ponad 1000 uczniów z ostrowskich szkół. 
- Co ciekawe, w naszej placówce nie brakuje dziewcząt. Zawody techniczne są na ogół przypisywane mężczyznom, a  u nas widać, że ta tendencja się zmienia. W tym roku mamy 50 uczennic, które uczą się m.in. branży budowlano-instalacyjnej. I to bardzo cieszy - uzupełnił dyrektor CKP. 
Po wizycie w  Centrum  uczestnicy szkolenia zwiedzili również warsztaty szkoleniowe w pleszewskim CKiW i  wzięli udział  w wykładzie Jacka Owczarka z Państwowej Inspekcji Pracy  z  Ostrowa. Inspektor omawiał zagadnienia technicznego bezpieczeństwa pracy z obsługą urządzeń i maszyn mechanicznych.  

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe