Powiat Ostrowski: Nowy chór w Sadowiu poświęcony

  • 30.11.2019, 04:13
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nowy chór w Sadowiu poświęcony
Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun przewodniczył sumie odpustowej w parafii Chrystusa Króla w Sadowiu, gdzie udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i poświęcił przebudowany chór parafialny.

Stary, drewniany chór - czyli miejsce, gdzie podczas mszy przebywają osoby przygotowujące oprawę muzyczną liturgii, był już wysłużony i zagrażał bezpieczeństwu. Dzięki ofiarności parafian i pomocy gminy udało się zebrać odpowiednie środki na remont.

Wcześniej gmina Ostrów Wielkopolski kupiła działkę ze znajdującą się na niej drogą dojazdową do klasztoru w Sadowiu, który jest jednocześnie kościołem parafialnym dla kilku okolicznych miejscowości. Dzięki temu, klasztor mógł przeznaczyć odpowiednie środki na remont chóru, którym dziś cieszą się okoliczni mieszkańcy.

  1. mszy świętej proboszcz parafii w Sadowiu, o. Grzegorz Słowikowski dziękował wszystkim, którzy pomogli w sprawnym przeprowadzeniu remontu. Szczególne podziękowania skierował do wójta Piotra Kuroszczyka oraz radnego Ryszarda Ryfy, który szczególnie zaangażował się w pomoc dla parafii.

Mszę świętą koncelebrowali: o. Łukasz Andrzejewski - przełożony polskiej prowincji pasjonistów, o. Grzegorz Słowikowski - proboszcz naszej parafii, o. Paweł Wójcik z klasztoru pasjonistów w Czechach oraz o. Jerzy Słowikowski - dawny proboszcz parafii, obecnie z klasztoru pasjonistów w Warszawie.

W homilii biskup Buzun przypomniał, że niedziela jest czasem umacniania relacji z Bogiem.

– Potrzebujemy czasu niedzieli, która jest dniem nie tylko fizycznego odpoczynku, ale przede wszystkim jest dniem modlitwy, dniem świętym, dniem, w którym odbudowujemy relacje z Panem Jezusem, a Eucharystia jest centrum tego dnia – zaznaczył duchowny.

Uroczystość zakończyła się procesją wokół kościoła i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Podczas uroczystości zaśpiewała schola parafialna.

W 1932 roku hrabia Bogdan Szembek ofiarował ze swego majątku 10 ha w Sadowiu dla Ojców Pasjonistów pod budowę klasztoru i kaplicy. Dzięki pracy zakonników i dobroczyńców w tym samym roku powstał klasztor i świątynia, które w listopadzie roku 1932 zostały poświęcone przez Prymasa Polski Augusta Kardynała Hlonda.

Na wzgórzu obok wzniesiono trzy krzyże i wierni zaczęli nazywać klasztorną górkę Golgotą. Kaplica była powiększona w roku 1979, w 1994 roku dobudowano lewą nawę, a w 2001 roku prawą nawę i dziś są trzy nawy kościoła.

W roku 1975 przy kościele powstał Ośrodek Duszpasterski, a w roku 1994 erygowano parafię. Na terenie klasztornym znajduje się monumentalna Droga Krzyżowa, a na Golgocie obok krzyży są ustawione figury Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe