Powiat Ostrowski: Okulistyka wróciła do ostrowskiego szpitala

  • 29.11.2019, 04:25
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Okulistyka wróciła do ostrowskiego szpitala
Oddział Okulistyczny Chirurgii Jednego Dnia w ostrowskim szpitalu to świetny zespół specjalistów, ultra nowoczesny sprzęt, a teraz także piękna i komfortowa przestrzeń. W dniu dzisiejszym oficjalnie otwarto wyremontowany Oddział, w którym rocznie przeprowadza się ok. tysiąca zabiegów usunięcia zaćmy.

Pierwszy w historii ostrowskiej lecznicy Oddział Okulistyczny został założony 1967roku, czyli z chwilą oddania do użytku nowego budynku szpitala. Przez prawie 25 lat ordynatorem tego oddziału była Halina Krzyżagórska. W roku 1991 po przejściu ordynatora na emeryturę, funkcję te objęła pani Maria Cichowska. Oddział Okulistyczny od samego początku był oddziałem pełnoprofilowym, 30 łóżkowym i wykonywał operacje zaćmy, jaskry oraz inne skomplikowane badania oraz leczenie schorzeń oka. W 1999r. niedofinansowany oddział z przestarzałym sprzętem przestał istnieć. Obecna Okulistyka to reaktywowany w połowie 2018 roku szeroki zakres usług medycznych w nowej formule, który obecnie doczekał się komfortowej siedziby.

- Dziś radujemy się, bo oddział został przywrócony do życia, bardzo nowoczesny i to, co najważniejsze z bardzo dobrym zespołem medycznym pod kierunkiem dr Bartosza Harasimowicza – powiedział starosta Paweł Rajski.

O tym jak potrzebny jest oddział okulistyczny w powiecie liczącym 160.000 mieszkańców świadczą statystyki. W przeciągu półtora roku przeprowadzono 1.400 operacji usunięcia zaćmy. Jak podkreśla szef ostrowskiej okulistyki Bartosz Harasimowicz zabiegi usuwania zaćmy to zabiegi wykonywane najczęściej na świecie. Zaćma jest bowiem najczęstszą przyczyną odwracalnej ślepoty wśród społeczeństwa.

- Nasz Oddział Okulistyczny to oddział Chirurgii Jednego Dnia, co oznacza że pacjenci tego samego dnia po wykonaniu zabiegu wracają do domu. Oddział powstał półtora roku temu dzięki pozyskaniu kontraktu z NFZ, który przyznawany jest co kilka lat. Od początku pracowaliśmy na nowoczesnym sprzęcie jednak w skromnych warunkach lokalowych, dlatego cały ten czas pojawiał się temat remontu. Dzisiaj celebrujemy zakończenie remontu i oddanie do użytku oddziału w pełnym zakresie. Nie udałoby się to gdyby nie świetne planowanie, zarządzanie tym projektem oraz finansowanie. Od początku pracowaliśmy na najwyższej jakości sprzęcie, natomiast za sprawą remontu podniósł się znacząco komfort pracy oraz pobytu pacjentów – wyjaśnił Bartosz Harasimowicz, kierownik oddziału.

Remont okulistyki w ostrowskim szpitalu kosztował 800.000 zł, natomiast zakup sprzętu wyniósł 1,5 miliona złotych. Środki na ten cel pochodziły z budżetu powiatu ostrowskiego oraz szpitala.

- Oddział Okulistyczny to nasza najnowsza propozycja dla pacjentów z powiatu, ale też całego regionu. Posiadamy wysokowykwalifikowaną kadrę medyczną oraz supernowoczesny sprzęt. Chciałbym podkreślić, że wszystkie inwestycje prowadzone w szpitalu nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego organu założycielskiego, jakim jest powiat ostrowski – powiedział dyrektor szpitala Dariusz Bierła.

WIKI

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe