Powiat Ostrowski: Cywilizacyjny skok

  • 25.11.2019, 05:56
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Cywilizacyjny skok
Symbolicznie otwarto gruntownie zmodernizowaną Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Przygodziczkach. Remont obiektu, w którym funkcjonuje jednocześnie oddział przedszkolny, zakończył się we wrześniu br. Koszt całej inwestycji wyniósł 1,4 mln zł.

Modyfikacja energetyczna budynku Szkoły Podstawowej w Przygodziczkach (gmina Przygodzice) zakończyła realizowany w czterech gminach powiatu ostrowskiego projekt termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, którego liderem był przygodzicki samorząd. Zakładał on termomodernizację pięciu budynków z terenu 4 gmin: Przygodzice (właśnie szkoły w Przygodziczkach), Odolanów, Nowe Skalmierzyce i Ostrów Wlkp. (gmina wiejska).
Roboty w Przygodziczkach trwały cały rok szkolny 2018/2019 i objęły m.in. termoizolację budynku od środka, wymianę drzwi i okien, wymianę kotła grzewczego, jak również wszystkich instalacji i oświetlenia led. W budynku przebudowana została również klatka schodowa i wszystkie pomieszczenia. Do ogrzewania szkoły wykorzystywany jest teraz m.in. system pomp ciepła, a także nowoczesny kocioł gazowy.
Szkoła w Przygodziczkach jest obiektem zabytkowym, dlatego proces ocieplenia budynku został wykonany we wnętrzach. W trakcie tych prac zajęcia lekcyjne prowadzono w zaadaptowanej do nauczania sali wiejskiej w Przygodziczkach.
Objęta dofinansowaniem termomodernizacja szkoły w Przygodziczkach kosztowała 880 tys. zł, a wartość dotacji do prac związanych z termomodernizacją wyniosła ponad 757 tys. zł.
W trakcie modernizacji placówki zajęcia szkolne prowadzono w sali wiejskiej w Przygodziczkach, którą gmina musiała przebudować i przystosować do potrzeb nauczania.
- Efekt finalny przeszedł nasze oczekiwania. Dzięki przebudowie szkoła jest bardziej funkcjonalna i bezpieczna, co daje nam nowe możliwości. Nie bez znaczenia jest również to, że w przeprowadzonej termomodernizacji użyto nowoczesnych rozwiązań technicznych sprzyjających ochronie środowiska - mówi dyrektor szkoły Renata Skorupa.
Z kolei wójt Krzysztof Rasiak zaprasza do zwiedzenia odnowionego budynku wszystkich mieszkańców Przygodziczek, którzy pamiętają starą szkołę, aby porównali i zobaczyli szkołę po remoncie. 
- Przyznam, że moje pokolenie z zachwytem patrzy na współczesną szkołę: warunki nauczania i nowoczesny sprzęt dydaktyczny - mówi wójt. 
Dodaje, że orędownikiem tej inwestycji był Piotr Kryszczak - absolwent szkoły - obecnie pracownik urzędu gminy.
Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak podkreśla, że dobrej szkoły nie da się zbudować bez pieniędzy. 
- Mam nadzieję, że w budżecie gminy nigdy nie zabraknie środków na ważne cele związane z rozwojem gminnej oświaty. To, jak dbamy o nasze zaplecze oświatowe, widać choćby po tym, jak okazale prezentują się nasze placówki w zasadzie w każdej miejscowości w gminie - mówi Janina Wojtasiak.
W uroczystości otwarcia szkoły w Przygodziczkach uczestniczyli m.in. samorządowcy, w tym przedstawiciele sołectwa i gminy, absolwenci szkoły, mieszkańcy, nauczyciele, wykonawcy, przedstawiciele władz oświatowych, rady rodziców, która to wraz z kołem gospodyń przygotowała poczęstunek. Uświetniły ją artystyczne występy przedszkolaków i uczniów.
Według regionalisty i historyka Dariusza Peśli z Ostrowa Wielkopolskiego, szkoła elementarna w Przygodziczkach, dawniej zwanych małymi Przygodzicami powstała przypuszczalnie w połowie XIX w. Na pewno istniała już przed 1874 r. Peśla powołując się na źródło pisane ks. Pawła Władysława Fabisza, wyjaśnia, że do powstania szkoły w Przygodziczkach przyczynili się książęta Bogusław i Wilhelm Radziwiłłowie, właściciele Hrabstwa Przygodzice.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe