Powiat Kaliski: Zebrano prawie dziesięć litrów krwi

  • 20.11.2019, 20:05
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Zebrano prawie dziesięć litrów krwi
Blisko 10 litrów krwi oddali ludzie wielkiego serca, którzy wzięli udział w akcji „Ratujemy życie na 100. lecie PCK”. W ten sposób uświetniono 100. lecie najstarszej polskiej organizacji humanitarnej – Polskiego Czerwonego Krzyża.

W akcji zainicjowanej przez pracowników Starostwa Powiatowego w Kaliszu, a współorganizowanej przez kaliski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu wzięło udział ponad 40 osób. Lekarze do poboru krwi zakwalifikowali ostatecznie 21 osób. To dało łącznie prawie 10 litrów najcenniejszego leku – krwi. Krew oddawano w punkcie mobilnym RCKiK, który stacjonował na parkingu przed starostwem od południa aż do godziny 15.00.
W akcji brał udział także wicestarosta kaliski Zbigniew Słodowy, który podziękował osobom zaangażowanym w pobór krwi. 
- Dziękuję bardzo pracownikom starostwa, którzy wymyślili i przeprowadzili akcję, w tym Michałowi Marszałkowskiemu – koordynatorowi wydarzenia, a także uczestnikom wśród których byli zarówno nasi pracownicy, jak i również osoby z zewnątrz – mieszkańcy powiatu kaliskiego i Kalisza. Cieszę się, że nasza inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na placu przed starostwem stawiło się ponad 40 osób. Należą się im duże brawa, bo oddawanie krwi często kojarzone jest z czymś nieprzyjemnym, z czymś czego wielu ludzi się obawia. Uważam, że warto jednak wykraczać poza swoją strefę komfortu i dzielić się z innymi tym najcenniejszym lekiem. Nasza akcja oprócz uświetnienia 100. lecia Polskiego Czerwonego Krzyża miała bowiem pokazać, że oddawanie krwi jest bardzo ważne i bezpieczne dla dawców. Jest także pięknym „darem z siebie” na rzecz potrzebujących – podsumował Zbigniew Słodowy.
Akcja „Oddajemy życie na 100. lecie PCK” to pierwsza tego typu inicjatywa przeprowadzana przez Starostwo Powiatowe w Kaliszu, ale jak podkreślają pracownicy urzędu, z pewnością nie ostatnia.
MM
 Fot. Michał Marszałkowski

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe