Powiat Ostrowski: Owsiak w ,,Ogrodzie zmysłów''

  • 15.11.2019, 09:49
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Owsiak w ,,Ogrodzie zmysłów''
Symbolicznego otwarcia „Ogrodu zmysłów’’ dokonał Jurek Owsiak, którego WOŚP wraz z powiatem ostrowskim sfinansowała znaczną część kosztów tej inwestycji.

Wyjątkowy „Ogród zmysłów’’, w którym dzieci niepełnosprawne mogą poznawać, różne faktury, kształty i dźwięki, ale także doskonale się bawić i miło spędzać czas działa od czerwca w Zespole Szkół Specjalnych. Jurek Owsiak wspólnie ze starostą Pawłem Rajskim, przewodniczącą Rady Rodziców oraz dziećmi wypuszczeniem kolorowych balonów symbolicznie otwarł ogród.
Dzięki pomocy Fundacji Jurka Owsiaka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w naturalne otoczenie placówki wkomponowano elementy oddziałujące na wszystkie zmysły, a przez to mające pozytywny wpływ na rozwój sfer poznawczych niepełnosprawnych intelektualnie wychowanków Szkoły. W ten sposób powstał niepowtarzalny “Ogród zmysłów”, miejsce, w którym obok roślin zorganizowano urządzenia wydające dźwięki (szum wody, uderzenia kropli o kamienie) i wykorzystujące bodźce pozawzrokowe w dużo większym stopniu niż w każdym innym ogrodzie, a także udogodnienia dla osób z trudnościami w poruszaniu się (odpowiednio szerokie i utwardzone ścieżki, rabaty na podwyższeniach). Dzieci i młodzież  uczą się świadomie i spokojnie odbierać otaczający świat, a nie wszyscy są obdarzeni prawidłowo funkcjonującymi zmysłami.
Jurek Owsiak po raz pierwszy odwiedził szkołę w 2017 roku przy okazji pobytu w ostrowskim szpitalu. Była to forma osobistego podziękowania tej społeczności za to, że jako pierwsi w kraju organizują własny sztab WOŚP i co roku zbierają pieniądze. Wówczas szkoła była wielkim placem budowy. Powstawała wtedy nowa część wraz z salą gimnastyczną. Wtedy także padły pierwsze deklaracje pomocy. Podczas obecnej wizyty był czas na zwiedzenie obiektu, pamiątkowe zdjęcia i podziękowania za wsparcie.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe