Powiat Kaliski: Patriotyczne brzmienia w Godzieszach Wielkich

  • 13.11.2019, 13:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Patriotyczne brzmienia w Godzieszach Wielkich
Dziewięć szkół podstawowych wzięło udział w XIV Powiatowym Festiwalu Pieśni Legionowej i Historycznej, który odbył się w Godzieszach Wielkich.

Festiwal tradycyjnie odbył się pod honorowym patronatem starosty kaliskiego Krzysztofa Nosala i wójta gminy Godziesze Wielkie Józefa Podłużnego. Jego nadrzędnym celem jest krzewienie wartości patriotycznych wśród młodych pokoleń: rozbudzanie miłości do Ojczyzny, kształtowanie więzi z krajem ojczystym, a także popularyzacja pieśni patriotycznej i historycznej. W gościnnych progach Zespołu Szkół nr 1 im. M. Konopnickiej w Godzieszach Wielkich do muzycznej rywalizacji przystąpiły łącznie 3 chóry i 6 zespołów składających się z uczniów szkół podstawowych, które wykonały po jednym utworze muzycznym pochodzącym historycznie z okresu II wojny światowej.

Podczas festiwalu można było również podziwiać wystawę historyczną pn. „Obcy mundur – taka dola...” przygotowaną przez rekonstruktora, pasjonata historii Karola Matczaka. Ekspozycja miała oryginalny charakter, a wśród prezentowanych dzieł i pamiątek nie zabrakło także wystawy sprzętu wojskowego zbudowanego z klocków firmy COBI.

W muzycznej rywalizacji zespołów najlepiej zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ciepielewie, którzy wyprzedzili rówieśników kolejno ze Stobna i Rajska. Marek Kubera, Beata Szymańska i Cezary Molka, pełniący funkcje jurorów, mieli nie lada problem, szczególnie w kategorii chórów. Ostatecznie, postanowili przyznać wygraną ex aequo reprezentantom Szkoły Podstawowej z Woli Droszewskiej i Szkoły Podstawowej z Zakrzyna. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Nowych Skalmierzyc.

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe