Kalisz: Więcej klas sportowych w kaliskich szkołach

  • 11.04.2017, 18:11 (aktualizacja 11.04.2017, 22:02)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Więcej klas sportowych w kaliskich szkołach
W nowym roku szkolnym 2017/2018 powstaną klasy sportowe w pięciu szkołach podstawowych. Były 4 klasy, a w przyszłym roku będzie ich już 7.

Do tej pory klasy sportowe były m.in. w Szkole Podstawowej nr 18, teraz ma być ich jeszcze więcej, bo w pięciu kaliskich szkołach, w kolejnym roku szkolnym będą działać nowe. Celem wprowadzanych zmian jest usystematyzowanie naboru do grup sportowych.

Rekrutacja ma wyglądać następująco:

- Szkoła Podstawowa nr 8 – nabór do klasy czwartej – piłka nożna we współpracy z Calisią 14,
- Szkoła Podstawowa nr 10 - nabór do klasy siódmej - piłka ręczna we współpracy z UKS Nike,
- Szkoła Podstawowa nr 17 - nabór do klasy czwartej ogólnosportowej ukierunkowanej na lekkoatletykę oraz nabór do klasy siódmej o specjalności lekkoatletyka, we współpracy z UKS12,
- Szkoła Podstawowa nr 18 - nabór do klasy czwartej i siódmej - piłka nożna we współpracy z KKS, kontynuacja w klasie siódmej o specjalności piłka siatkowa we współpracy z UKS Augustynki i UKS Grom,
- Szkoła Podstawowa nr 24 - nabór do klasy siódmej - piłka siatkowa we współpracy z UKS Amber.

Dodatkowo w Szkołach Podstawowych nr 10, 18, 24 będą zorganizowane dodatkowe zajęcia edukacyjne w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych oraz jako zajęcia pozalekcyjne dla uczniów (akademie siatkówki i piłki ręcznej). Zajęcia te są dedykowane dla uczniów klas 4 i 5. Mają przygotować kadrę dla oddziałów sportowych w rekrutacji w 2019 r. na poziomie klas 6.

- W Kaliszu będziemy inwestować w takie dyscypliny, które są wiodące i odnoszą największe sukcesy, dzięki kadrze trenerskiej, nauczycielskiej oraz talencie uczniów, dające możliwość, aby dana dyscyplina należycie się rozwijała – mówi Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.

Oddziały sportowe powinny realizować program z przedmiotu wychowania fizycznego w wymiarze 10 godzin tygodniowo, natomiast w  „usportowionych”,  cztery godziny WF-u na poziomie  4-5 i trzy godziny w ponadgimnazjalnych i  już niedługo ponadpodstawowych.

Docelowo zakres kształcenia w oddziałach sportowych szkół podstawowych ma stworzyć 22 klasy sportowe tj. :

- 6 klas piłki siatkowej – kształcenie specjalistyczne w klasach 6-8 w Szkołach nr 18 i 24,
- 10 klas piłki nożnej – kształcenie specjalistyczne w klasach 4-8 w Szkołach nr 8 i 18,
- 3 klasy piłki ręcznej – kształcenie specjalistyczne w klasach 6-8 w Szkole nr 10,
- 3 klasy lekkoatletyczne – kształcenie specjalistyczne w klasach 6-8 w Szkole nr 17 oraz kształcenie ukierunkowane w klasach 4-5.

 Od 2018 r. działalność Uczniowskich Klubów Sportowych prowadzące sekcje piłki siatkowej i piłki ręcznej, będą mogły otrzymać środki finansowe, przeznaczone na udział i organizację zawodów oraz na zakup strojów i inne wydatki. Nie będzie również opłat składek członkowskich w klubach  dla uczniów, należących do klas sportowych i „usportowionych”.

- Zakładamy ścisłą współpracę z nauczycielami prowadzącymi Program Ministerstwa Sportu i Turystyki - „Szkolny Klub Sportowy”, mający na celu tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży sportem. Obecnie w programie bierze udział 14 kaliskich szkół podstawowych – dodaje Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe