
Celem przedsięwzięcia była aktywizacja seniorów w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i technologicznemu, pobudzenie do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz poprawa kondycji psychicznej i fizycznej.
Projekt podzielony był na trzy bloki: edukacyjny, poprawiający kondycję oraz kulturalny. Cykl zajęć edukacyjnych rozpoczął się już w sierpniu warsztatami „Oswoić myszkę”. Zajęcia obsługi komputera i korzystania z Internetu prowadziła Latarniczka Polski Cyfrowej Małgorzata Judasz. Na potrzeby projektu zakupiono także pamięci zewnętrzne dla seniorów, wykorzystywane podczas ćwiczeń. Dopełnieniem zajęć było spotkanie z policjantem Romanem Szelągiem na temat bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy.
Od września ruszyły zajęcia poprawiające kondycję fizyczną i psychiczną: nordic walking, rajd rowerowy, gimnastyka umysłu. Po dostarczeniu sprzętu zakupionego do realizacji ćwiczeń rehabilitacyjnych, kontynuowano zajęcia do końca października już z wykorzystaniem nowych przyrządów. W ramach tego bloku odbyło się także spotkanie z dietetykiem Angeliką Salamon. Omówiono wtedy zasady prawidłowego odżywiania w różnych schorzeniach oraz przeprowadzono indywidualne konsultacje z seniorami na temat odpowiednich nawyków żywieniowych w poszczególnych dolegliwościach.
Trzeci blok to działania rozwijające zainteresowania kulturalne. Tutaj zorganizowano dwa wyjazdy na koncerty do filharmonii. Kolejnym wyzwaniem był wyjazd do Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl „Szalone nożyczki”. Cały blok kulturalny zakończyło spotkanie z aktorką teatralną i telewizyjną Barbarą Wypych.
AW
Fot. Marta Filipczak