Ostrów: Prezydent Ostrowa delegatem w Strasbourgu

  • 05.11.2019, 14:25
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Prezydent Ostrowa delegatem w Strasbourgu
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek wzięła udział w 37. Sesji Plenarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, która odbyła się w Strasbourgu.

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego została delegatem tego prestiżowego zgromadzenia przedstawicieli samorządu terytorialnego wszystkich krajów członkowskich Rady Europy z ramienia Związku Miast Polskich.
Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy (CLRAE) to najstarsza instytucja o charakterze paneuropejskim, która ma swoje oparcie w traktatach międzynarodowych. CLRAE skupia przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, reprezentujących łącznie ponad 200 tysięcy samorządów z 47 krajów członkowskich Rady Europy.
Polska posiada w CLRAE 12 miejsc dla delegatów i 12 miejsc dla ich zastępców. Reprezentanci są rekomendowani przez polskie organizacje samorządu terytorialnego, m.in. Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich, Unię Metropolii Polskich.
Głównym zadaniem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy jest doradzanie Komitetowi Ministrów i Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy we wszystkich aspektach polityki lokalnej i regionalnej.
- Kongres gwarantuje rzeczywisty udział władz lokalnych i regionalnych w procesie jednoczenia Europy oraz pracach Rady Europy, ma także ogromną rolę w upowszechnianiu demokracji lokalnej i regionalnej. Dla mnie jako Prezydenta Miasta właśnie ten aspekt lokalny ma kluczową rolę, ponieważ to właśnie na poziomie lokalnym realizowane są najważniejsze dla miast i mieszkańców projekty i decyzje, to tu buduje się zaangażowanie społeczne. Możliwość zasiadania w międzynarodowym gremium członków Kongresu jest dla naszego miasta bardzo dużym wyróżnieniem. Pokazuje, że Ostrów Wielkopolski jest ważnym partnerem do dialogu z władzami krajowymi i samorządowymi z różnych krajów Europy. Z drugiej strony pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń, a także daje realny wpływ na decyzje podejmowane na poziomie Europy  – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas 37. Sesji Plenarnej Kongresu w Strasbourgu debatowano m.in. o  kwestiach związanych z rozwojem inteligentnych miast oraz z cyberbezpieczeństwie. Dyskutowano także o wymiarze lokalnym i regionalnym Europy oraz o procesach demokratycznych w krajach Rady Europy. Dużo miejsca poświęcono zasadom dobrych praktyk w zakresie uczestnictwa obywateli w procesie decyzyjnym. Jednym z punktów wizyty w Strasbourgu było spotkanie polskiej delegacji  z Januszem Stańczykiem - Ambasadorem RP, Stałym Przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe