Ostrów: ORE z dofinansowaniem NFOŚiGW

  • 05.11.2019, 11:33 (aktualizacja 05.11.2019, 11:37)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: ORE z dofinansowaniem NFOŚiGW
Ostrowski Zakład Ciepłowniczy pozyskał ponad 7,5 mln zł dofinansowania na budowę wysokosprawnej kogeneracji z dwoma agregatami kogeneracyjnymi na gaz ziemny.

To część zintegrowanego i szerokiego projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego realizowanego w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego.

- To kolejny ważny element ofensywy inwestycyjnej w miejskiej gospodarce komunalnej oraz znaczący krok na drodze rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego, również z dużym udziałem funduszy zewnętrznych – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Projekt pn. Budowa wysokosprawnego bloku kogeneracji na potrzeby systemu ciepłowniczego Ostrowa Wielkopolskiego i Klastra Energii „Ostrowski Rynek Energetyczny” znalazł się na liście pozytywnie ocenionych w ramach europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowanego przez NFOŚiGW. Pozyskane dofinansowanie to 7.705.344 zł, a wartość całego przedsięwzięcia to 20.046.615 zł.

- NFOŚiGW to kolejna po Ministerstwie Energii krajowa instytucja wspierająca nasz projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego realizowany od 1,5 roku w Grupie Kapitałowej CRK. Szczególnie doceniona została spójność działań spółek komunalnych w ramach ORE oraz komplementarność i zintegrowany wymiar projektu – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

W ramach dofinansowanego przedsięwzięcia realizowane będą zadania związane z zakupem dwóch źródeł kogeneracyjnych o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 6,8 MWe i mocy cieplnej 6,40 MWt. Źródłem paliwa będzie gaz ziemny. Układ kogeneracyjny powstanie na terenach OZC przy ul. Grunwaldzkiej i przyłączony zostanie do istniejącej sieci cieplnej i elektrycznej. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2020-2023.

- Budowa systemu kogeneracyjnego jako źródła energii cieplnej i elektrycznej pozwoli na ograniczanie kosztów związanych z emisją CO2, zdywersyfikuje paliwa zasilające posiadane ciepłownie oraz umożliwi uzyskanie nowych źródeł dochodów – z produkcji energii elektrycznej – zaznacza Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Ostrowski Rynek Energetyczny to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej realizowany w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego od 2018 roku. Posiada certyfikat Ministerstwa Energii oraz ponad 50 partnerów gospodarczych i naukowych.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe