Powiat Ostrowski: KGW wczoraj i dziś

  • 04.11.2019, 18:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: KGW wczoraj i dziś
Koło Gospodyń Wiejskich w Topoli-Osiedlu świętowało półwiecze działalności. Gospodynie - jubilatki uroczyście podsumowały ten czas w miejscowej świetlicy, która jest siedzibą zarówno KGW, jak i rady sołeckiej.

Koło gospodyń we wsi Topola-Osiedle (do 2006 roku KGW w Topoli Wielkiej) powołano podczas zebrania wiejskiego 28 maja 1969 roku. Pierwszą przewodniczącą tej organizacji została Józefa Tomalak. Zrzeszało wówczas 27, a pod koniec tego roku 50 członkiń. Na swoją pierwotną siedzibę koło obrało pomieszczenie w czworaku gminnym przy ul. Leśnej.

- Tak się składa, że mogłem z bliska śledzić losy i działalność dawnych kół gospodyń, bo przewodniczącą takiego koła była przez 20 lat również moja mama - mówił w Topoli-Osiedlu wójt Krzysztof Rasiak. - Pamiętam jej troskę o to, by podczas przydziału kurczaków i paszy starczyło ich dla wszystkich. Takie to były czasy. Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a koła gospodyń jak były, tak są i będą nadal.

Wójt podziękował jubilatkom za zrealizowane pomysły - projekty i przedsięwzięcia, a także współpracę. Nadmienił, że koła istnieją we wszystkich miejscowościach gminy Przygodzice, stanowiąc olbrzymi sołecki potencjał.

O tym, że KGW, to piękna karta historii, która łączy pokolenia - mówiła z kolei Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak.

- Proszę przyjąć życzenia na kolejne lata, aby były jak najlepsze, bo to, co robicie drogie Panie, czynicie z pasją, wzbogacając jednocześnie naszą gminę – mówiła Janina Wojtasiak.

Dla gospodyń z okazji jubileuszu zatańczył Zespół Tańca Ludowego "Kosynierzy".

Obecnie przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli-Osiedlu jest Ewa Mikołajczyk. Zastępuje ją Monika Błażejewska. Funkcję sekretarza pełni Dorota Dąbek. Za finanse koła odpowiada skarbnik Halina Mendera. Skład liczy 30 osób, jest w tym gronie 4. panów - między innymi Andrzej Baraniak - sekretarz Ostrowa Wielkopolskiego.

Niestety średnia wieku w Kole w Topoli-Osiedlu wynosi 70 plus i brakuje w nim młodego narybku. Kiedyś dzięki zaangażowaniu KGW w Topoli-Osiedlu kolportowano pisklęta, prowadzono kursy gotowania i pieczenia, a także naukę kroju i szycia. Organizacja zajmowała się sprowadzaniem i uprawą wtedy mało znanych warzyw - kabaczków, skorzonery, cukinii. Gospodynie organizowały dzieciniec, angażowały się w dożynki, czy zabawy karnawałowe dla dzieci i dorosłych.

Teraźniejszość KGW opiera się na dbałości o tradycję, o kuchnię, o strój, wiarę, folklor, czy lokalne obyczaje. Żeński skład z Topoli-Osiedla chętnie uczestniczy w konkursach kulinarnych. Słynie z produkcji nalewek. Miodówkę z imbirem z Topoli-Osiedla okrzyknięto jednym z najlepszych produktów regionalnych w Wielkopolsce. Producentką tego specjału jest miejscowa gospodyni Krystyna Adamczak. Trunek wygrał w 2014 roku jedną z edycji konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo - Smaki Regionów".

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe