Powiat Ostrowski: ,,Dobry Początek’’ w gminie Ostrów

  • 02.11.2019, 09:54
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: ,,Dobry Początek’’ w gminie Ostrów
Wyjątkowy charakter miała październikowa gala „Dobry Początek”. Projekt autorstwa Marty Kuroszczyk świętuje swój pierwszy jubileusz. To innowacyjny na skalę kraju program skierowany do kobiet w ciąży z gminy Ostrów Wielkopolski.

W ciągu 12 miesięcy samorząd przekazał 257 pakietów, w tym 7 podwójnych, co oznacza ciąże bliźniaczą. Tylko podczas ostatniej uroczystości rozdano 21 wypełnionych po brzegi zestawów. Każdy zapakowany w piękne, kolorowe pudło.

Program szybko przypadł do gustu przyszłym mamom, które nie szczędzą słów pochwały pod adresem wprowadzonego programu.

- Bardzo nam się podoba Dobry Początek. Zawartość pudła jest naprawdę imponująca. Są w nim najbardziej potrzebne rzeczy dla maluszka. Myślę, że to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż pomoc finansowa. – mówi Beata Dylak, obdarowana pakietem ,,Dobry Początek’’ mieszkanka gminy Ostrów Wielkopolski.

Zawartość pudeł robi na obdarowanych mieszkankach ogromne wrażenie. Nic dziwnego. W każdym z nich znajduje się 50 różnego rodzaju elementów niezbędnych do pielęgnacji dziecka, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Począwszy od jednorazowych pieluszek, kosmetyków do pielęgnacji noworodka, środek dezynfekujący, poprzez ubrania, płyn do prania, kocyk, śpiworek, skończywszy na wademekum pediatrycznym i zabawkach dla maluszka.

- Bardzo piękne paczki. Świetny pomysł. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tego typu pomocy dla kobiet w ciąży, tym bardziej się cieszę, że jest realizowany w gminie Ostrów Wielkopolski. – dodaje Marlena Tyrna- Cabaj uczestniczka programu ,,Dobry Początek’’.

W ramach ,,Dobrego Początku’’ każda mama otrzymuje rzetelne materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki ciąży oraz wademekum pediatryczne. Obie propozycje zostały przygotowane przez lekarzy specjalistów, w tym popularną ze swojego blogu Nicole Sochacki – Wójcicka, znaną jako Mama Ginekolog.

- Kiedy zastanawialiśmy się, jak najlepiej pomóc młodym mamom, kobietom w ciąży, myśleliśmy początkowo o przekazaniu konkretnej kwoty pieniędzy, ale postanowiliśmy sprawdzić, czego naprawdę, najbardziej potrzebują. Przeprowadziliśmy konkretne badania, z których okazało się, że młode matki potrzebują przede wszystkim rzetelnej wiedzy, wsparcia, kosmetyków, ubrań. To właśnie zostało zawarte w naszym gminnym programie, który spotkał się z bardzo dużym oddźwiękiem – mówił podczas pierwszej gali, wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Podczas jubileuszowej gali na ręce Marty Kuroszczyk popłynęły słowa gratulacji i uznania za wprowadzenie programu. Sama autorka ,,Dobrego Początku’’ nie kryła wzruszenia.

- Celem projektu było stworzenie nowej usługi publicznej dedykowanej kobietom w ciąży. Aby to mogło nastąpić, wykonałam badania, podczas których rozpoznałam potrzeby i problemy przyszłych mam. Następnie rozpoczęły się prace nad rozwiązaniami. W trakcie trwania projektu szukaliśmy odpowiedzi na problemy związane z dostępem do rzetelnej wiedzy, prawami kobiet w ciąży w przestrzeni publicznej oraz ich pragnieniem odpowiedniego przygotowania się na przyjście na świat dziecka. (…) Czuję w sercu wdzięczność, że mogliśmy takim projektem usługi publicznej wprowadzić zmiany społeczne. – podkreślała Marta Kuroszczyk, inicjatorka i główny koordynator programu.

Podczas październikowej gali pakiety wręczali wspólnie: zastępca wójta Antoni Hadryś, przewodniczący rady gminy Piotr Śniegowski oraz radni.

Antoni Hadryś dziękując za wprowadzenie ,,Dobrego Początku’’ w gminie Ostrów Wielkopolski podkreślał innowacyjność oraz potrzebę wprowadzenia tego typu programu.

- Szybko okazało się, że program bardzo spodobał się mieszkankom naszej gminy. Chętnie składają wnioski i równie chętnie uczestniczą w gali, podczas której odbierają zestawy. Dla nas to najlepszy dowód, że program był strzałem w dziesiątkę. Warto podkreślić, że wartość jednego pakietu sięga prawie tysiąca złotych. – mówił Antoni Hadryś.

Specjalnie dla gości, muzycznie wystąpiły Izabela Staroń oraz Iga Kasprzak. Nad oprawą artystyczną każdej gali czuwa Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim. Wręczenie pakietów odbywa się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach Wielkich.

W prace nad projektem zaangażowany był także zespół pracowników z gminy: Marlena Kruszyk i Sylwia Talaga oraz Mateusz Kołeczko i Mateusz Krawczyk.

Chcąc skorzystać z programu “Dobry Początek” należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rzeczowego w siedzibie Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski przy ul. Gimnazjalnej 5.

Odpowiedzi na pytania związane z realizacją świadczenia można uzyskać:

  • na stronie urzędu: www.ostrowwielkopolski.pl
  • telefonicznie pod numerem 62 734 62 37;
  • osobiście w Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski;

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe