Powiat Kaliski: Historyczne targowisko w Koźminku [WIDEO]

  • 11.04.2017, 14:26 (aktualizacja 18.04.2017, 11:33)
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Historyczne targowisko w Koźminku [WIDEO] MK
Pierwsze wzmianki o targowisku pojawiły się już w XIV wieku, a prawo targu przydzielił Kazimierz Wielki. Obecnie handluje tam 120 kupców, a wójt Koźminka zapowiada, że na tym nie poprzestanie i będzie targowisko rozwijał.

- Historycznie targowisko istnieje już od XIV wieku, ponieważ już wtedy pierwsze prawo targu przydzielił Kazimierz Wielki właścicielowi Koźminka, Bartoszowi Węcborskiemu - mówi Andrzej Miklas, wójt Koźminka. - Natomiast po II wojnie światowej, wtedy, kiedy był inny ustrój i inicjatywy prywatne nie bardzo były popierane przez państwo, więc nie było takiej presji, aby ten targ rozwijać

Wcześniej targowisko było na Rynku Głównym Koźminka, kiedy jeszcze miał prawa miejskie. Był to jeden wielki plac, na którym handlowano. W trakcie II wojny światowej Niemcy nie byli zainteresowani rozwojem handlu w Koźminku, więc połowę tego Rynku przeznaczono na cele rekreacyjne i zieleń. Na pozostałej części zostawiono targ.

- Pamiętam jeszcze, że po II wojnie światowej targ odbywał się co środę w tej części Rynku i tak było do końca lat 70. Potem tę pozostałą część przeznaczono na przystanek autobusowy. Natomiast targ w dalszym ciągu się utrzymywał, tylko w różnych miejscach, np. był przy boisku sportowym - dodaje Andrzej Miklas. - Na początku lat 90. pomyśleliśmy o tym, aby usytuować targowisko na dawnym miejscu ogródków działkowych. Swego czasu były dość duże emocje z tym związane, ponieważ mieszkańcy mieli pretensje, że my działki odbieramy ludziom, ale one nie były przez nich wykorzystywane.

Wójt mówi, że to był dobry pomysł. Włodarze Koźminka mieli wątpliwości, czy w zmieniającej się rzeczywistości, gospodarce rynkowej, tego typu targowiska mają rację bytu. Okazało się, że tak i warto w to miejsce inwestować. Koźminek pozyskał środki europejskie na jego rozwój, a dzięki nim udało się utwardzić nawierzchnię, zrobić oświetlenie, zainstalować toalety publiczne oraz stworzyć punkt skupu dla zwierząt z opieką weterynaryjną.

- Kiedy byliśmy służbowo we Francji, to pamiętam, że w pewnym mieście powiedziano nam, że w niedziele są rozstawiane stragany i na wielu ulicach w całym mieście odbywa się targ - opowiada Andrzej Miklas. - To nas utwierdziło, że w gospodarce rynkowej również potrzebne jest takie miejsce. Atutem tego punktu jest to, że sprzedawane produkty pochodzą od okolicznych mieszkańców, którzy stawiają na naturalność i świeżość.

Podczas zakupów na targu jest również okazja, by spotkać się ze znajomymi, porozmawiać, wymienić poglądy.

- Myślę również, że w niedalekiej przyszłości w naszym regionie ludzie będą przykładać coraz większą wagę do jakości produktów oraz do tego, by były one świeże. Po rejestracjach na samochodach można zobaczyć, że ludzie przyjeżdżają tutaj nawet z województwa łódzkiego.

Wójt zamierza otworzyć się na miasta. Jednym z pierwszych ma być Kalisz, którego populacja wynosi obecnie ok. 100 tys. mieszkańców. W tym celu planuje się stworzenie specjalnej linii autobusowej, dowożącej ludzi z miasta.  

 - Jest taki pomysł, oczywiście jeśli będzie takie zapotrzebowanie, żebyśmy uruchomili linię autobusową, przywożącą kupujących z okolic, tak jak to robią supermarkety. Chcielibyśmy również wprowadzić taką linię łączącą Kalisz z Koźminkiem - mówi Andrzej Miklas. - To jeszcze nie jest do końca wykrystalizowany pomysł, ale jesteśmy chętni do jego zrealizowania.  Bylibyśmy w stanie zapłacić za kurs takich autobusów, w dwie strony.

Na stałe jest w Koźminku zarezerwowanych 120 miejsc dla kupców. Targ otwarty jest w każdą środę, a jego godziny funkcjonowania zależne są od pory roku.

- Obecnie mamy wiosnę, więc na targowisko można zajrzeć od około siódmej, ósmej rano. Handel najczęściej trwa od godz. 7.30 do 11.00 - informuje wójt Koźminka.

 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe