Powiat Kaliski: Podwieczorek przy warzywnym stole w Opatówku

  • 28.10.2019, 18:42
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Podwieczorek przy warzywnym stole w Opatówku
Podwieczorek przy warzywnym stole - pod takim hasłem odbyło się spotkanie w Opatówku.

To wydarzenie organizowane od 20 już lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku i Urząd Miejski Gminy Opatówek. W tym roku na przygotowanie spotkania pozyskano dofiansnowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ''EtnoPolska 2019''.

W muzyczny i ludowy nastrój wszystkich zebranych wprowadziła kapela ''Sami Swoi'', która zaprezentowała swój program artystyczny. Kapela ''Sami Swoi'' licząca pięciu muzyków, prezentuje muzykę i pieśni ludowe naszego regionu podczas dożynek, imprez plenerowych, przeglądów regionalnych. Regularnie organizuje spotkania taneczne w Domach Pomocy Społecznej w regionie.

Występ kapeli "Sami Swoi'' połączony był z prezentacją nowych strojów, które zakupione zostały w ramach wspomnianego programu ''EtnoPolska 2019''. Program EtnoPolska ma na celu ochronę i kultywowanie bogactwa tradycyjnej kultury ludowej oraz zachowanie od zapomnienia muzyki i starych pieśni ludowych poprzez ich popularyzację. Członkowie kapeli otrzymali nowe czarne półbuty, drugie długie buty ludowe męskie, koszule półcienne, czarne kaftany bez rękawów wykończone lamówką, czarne spodnie z lampasem, nakrycie głowy i sukmany. Wyposażenie kapeli w stroje ludowe niewątpliwie wpłynie na promocję miejscowych tradycji ludowych przez ten zespół.

Organizatorzy zaprosili gości do degustacji potraw przygotowanych głównie z warzyw, a były to m.in.: zupa kapuśniak, surówki, gołąbki, plendze szarpane, żeberka w kapuście, tradycyjne prażoki, kaczka w jabłkach, szagówki z majerankiem i barszczyk.

Tego wieczoru gości bawił znany kabareciarz, były także liczne konkursy z nagrodami, a na koniec czas umiliła Kapela ''Sami Swoi'', która zaprosiła wszystkich do wspólnej, tanecznej zabawy.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe